štvrtok - 25. júla, 2024
, Oravský hrad vstúpil do virtuálnej reality cez nový 3D/360° hraný film

Oravský hrad vstúpil do virtuálnej reality cez nový 3D/360° hraný film

Oravský hrad vstúpil do sveta virtuálnej reality prostredníctvom nového deväťminútového 3D/360° hraného filmu Nosferatu VR. Audiovizuálne dielo prezentuje slovenskú historickú pamiatku inovatívnou formou a je voľne inšpirované námetom známeho čiernobieleho filmu o upírovi z roku 1922.

Návštevníci si ho na hrade budú môcť pozrieť od otvorenia hlavnej letnej turistickej sezóny. Film má okrem umeleckej hodnoty potenciál osloviť najmä mladé a budúce generácie. Diváci sa v ňom prenesú takmer o storočie do minulosti, keď sa prebúdza posledný majster upírov Nosferatu. „Produkcia technológiou 360 je iná ako klasická 2D produkcia, keďže kamera sníma celý priestor navôkol a príprava každej scény pre mňa ako režiséra znamená prípravu celého priestoru komplet,“ priblížil autor a režisér filmu Samuel Ivaška s tým, že špeciálna kamerová technika má osem optík a mikrofónov.

Produkciu virtuálnej reality vníma Ivaška ako vytváranie zážitkov, ktorými sa divák dostane do centra diania. „Je priamo vrhnutý do deja. Stojí tam a je na ňom, ktorým smerom sa pozrie a ako bude reagovať. Sám si vyberá čo urobí, takže je to ako v skutočnosti,“ opísal Ivaška.

Riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková uviedla, že ponuka na nakrútenie filmu ju potešila. „Keďže je to novinka, ktorá je veľmi zaujímavá hlavne pre mladých ľudí, súhlasila som a dohodli sme sa na spolupráci,“ skonštatovala.

Návštevníci si film budú môcť za poplatok pozrieť v obnovených priestoroch fary po prehliadke Oravského hradu, kde dostanú špeciálne okuliare na virtuálnu realitu. Riaditeľka múzea zvažuje ďalšiu podobnú formu spolupráce s režisérom aj do budúcnosti. „Chcela by som, aby sme spolupracovali naďalej a takýto film natočili aj o Oravskej lesnej železnici,“ uzavrela.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …