sobota - 15. júna, 2024
Paleoart, Paleoart – Za tajomným jaskynným umením praveku
Zdroj: FB Slovenské národné múzuem v Martine

Paleoart – Za tajomným jaskynným umením praveku

Hoci naši dávni predkovia – praľudia – žili inak ako ľudia v súčasnosti, zanechali nám množstvo dôkazov o tom, že disponovali nielen mnohými technickými zručnosťami, ale aj umeleckým cítením.

Odtlačky rúk, figurálne, lovecké či sexuálne motívy, podobizne zvierat… Aj tieto umelecké prejavy možno nájsť na jaskynných maľbách z najstarších dejín ľudstva. Repliky umeleckých výjavov spred 40-tisíc rokov si môžete pozrieť na výstave Paleoart – ZA TAJOMNÝM JASKYNNÝM UMENÍM PRAVEKU v Múzeu Andreja Kmeťa v termíne 29. 11. 2022 – 2. 4. 2023.

Obrazy grafického dizajnéra, maliara, akademického architekta Róberta (Viktora) Němečeka zachytávajú rôzne situácie z pradávnych čias, prevtelené olejomaľbou na plátno. „Pri svojej práci som sa musel vžiť do úlohy pravekého maliara doby kamennej, aby som pochopil, ako uvažoval, čo ho inšpirovalo a ako svoj zámer uskutočnil,” hovorí autor malieb.

Paleoart, Paleoart – Za tajomným jaskynným umením praveku

Obrazy s udivujúcou autenticitou odrážajú paleolitické umenie najvýznamnejších nálezísk Európy. I keď si pri pravekých maľbách mnohí predstavia len primitívne čiary, podľa Němečeka sa títo umelci výtvarným prejavom často vyrovnajú kubistickému videniu Picassa a štylizáciou idú až na hranu piktogramu. „Pračlovek musel dobre poznať anatómiu, prejavy, zvyklosti a spôsoby zvierat, ktoré zobrazoval, či už v uzavretom priestore jaskýň, alebo na otvorených skalných útvaroch,” dodáva autor malieb.

Súčasťou výstavy sú archeologické nálezy zo staršej aj mladšej doby kamennej, kostrové zvyšky pravekých koňov, nosorožcov, mamutov, jaskynných medveďov a iných stavovcov zo zbierok Slovenského národného múzea v Martine, SNM – Prírodovedného múzea v Bratislave a súkromných zberateľov. Pozrite si fascinujúce umenie pravekých lovcov a vyplňte časovú priepasť starú desaťtisíce rokov.

Zdroj: TS, SNM v Martine

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Ivan Bella, Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Objaviteľ siedmych nových dinosaurov Martin Kundrát a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella budú 25. mája …