pondelok - 27. mája, 2024
, Participatívny rozpočet ŽSK umožní podporu malých komunitných projektov
Ilustračné foto: pixabay.com

Participatívny rozpočet ŽSK umožní podporu malých komunitných projektov

Poslanci zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) schválili na poslednom tohtoročnom zasadnutí (19.11.) participatívny rozpočet, vďaka ktorému budú môcť obyvatelia kraja podporiť od nového roka prostredníctvom dotácií malé komunitné projekty v oblasti športu, kultúry či regionálneho rozvoja.

Vytvorili tak prehľadnú schému dotačného systému, ktorá je doplnená o participatívny rozpočet ako formu dotácie. „Doteraz rozhodovali o pridelení dotácií komisie zložené z poslancov a o časti dotácií som rozhodovala ja. Po novom však chceme zapojiť aj verejnosť,“ povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Pre žiadateľov o dotácie to podľa nej bude motivácia pripraviť projekt, ktorý zaujme širokú verejnosť. Aj týmto krokom sa chcú obyvateľom priblížiť a dať im možnosť ovplyvniť rozvoj komunít v kraji. Nový dotačný systém bude pozostávať z troch častí. „Individuálne dotácie, udeľované predsedníčkou ŽSK. Dotácie pre regióny, určené na podporu cieľov a opatrení Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja ŽSK. A participatívny rozpočet, zameraný na podporu komunitných potrieb v regióne, kde sa na rozhodovacom procese spolupodieľajú obyvatelia ŽSK,“ vysvetlila hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

Hlasovanie verejnosti sa uskutoční elektronicky na samostatnej webovej stránke. Súčasťou bude aj manuál pre žiadateľa. Nové výzvy budú vypísané začiatkom roka 2019.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Noc múzeí a galérií, Noc múzeí a galérií v SNM v Martine ponúkne špeciálny program v troch múzeách. Všetky môžete navštíviť na jednu vstupenku!

Noc múzeí a galérií v SNM v Martine ponúkne špeciálny program v troch múzeách. Všetky môžete navštíviť na jednu vstupenku!

Netradičná noc plná nových poznatkov, aktivít i zábavy čaká všetkých, ktorí zavítajú do Slovenského národného …