štvrtok - 23. mája, 2024
, Päť rozpočtových organizácií ŽSK sa zmení na príspevkové

Päť rozpočtových organizácií ŽSK sa zmení na príspevkové

Zastupiteľstvo Žilinského kraja (ŽSK) schválilo zmenu hospodárenia piatich rozpočtových organizácií na príspevkové. Pilotný projekt spustí ŽSK od januára 2019 v centrách sociálnych služieb STRANÍK, TROJLÍSTOK a Zákamenné, na Gymnáziu A. Bernoláka v Námestove a Obchodnej akadémii v Ružomberku. 

Rozpočtové organizácie sú momentálne príjmami a výdavkami napojené na rozpočet ŽSK. „Zmenou na príspevkové organizácie získajú možnosť hospodáriť nielen s rozpočtovými prostriedkami ŽSK, ale aj s vlastnými finančnými prostriedkami. Pre svoju činnosť tak budú môcť vytvárať dodatočné zdroje,“ vysvetlila hovorkyňa ŽSK, Martina Remencová.

Samosprávny kraj chce podľa Remencovej touto zmenou vytvoriť organizáciám priestor na aktívnu finančnú správu a manažment. Po novom budú môcť získavať a používať vlastné príjmy tak, aby neprechádzali cez rozpočet zriaďovateľa – napríklad prenájmy, príjmy z úhrad klientov, dary a iné. Pre organizácie to bude znamenať zachovanie výšky príspevkov z rozpočtu kraja a ich vlastné príjmy nebudú súčasťou rozpočtu ŽSK na výdavkovej strane. Podľa županky Eriky Jurinovej to berú ako prípravu a odskúšanie, ako budú organizácie po zmene hospodárenia fungovať. „Verím, že im to prinesie viac možností ako pracovať s rozpočtom a zároveň budú mať menej starostí s presúvaním financií. Tiež je to veľká motivácia pre riaditeľov šetriť a následne s ušetrenými prostriedkami slobodne hospodáriť,“ povedala predsedníčka ŽSK.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …