sobota - 22. júna, 2024
, Petra Vlhová bude krstnou mamou Liptovských drobov

Petra Vlhová bude krstnou mamou Liptovských drobov

Hlavnú úlohu na každoročnom Švábkafeste zohráva naša liptovská švábka. Tento rok však bude výnimočný. Zemiaky, ktoré boli po celé stáročia pre Liptákov dôležitou plodinou, budú zatienené rovno dvoma špecialitami. Vedeniu mesta sa totiž podarilo na podujatie dostať vyťaženú ale milovanú Peťu Vlhovú, ktorá sa stane krstnou mamou. A nie hocijakou, špeciálna svetová šampiónka z Liptovského Mikuláša bude uvádzať do života gastronomickú špecialitu, ktorá má s Peťou niečo podobné. Niekoľko rokov bojovala vo svete o získanie jedinečnosti, čo sa jej nakoniec aj podarilo.

Hlavná hviezda Švábkafestu Peťa Vlhová pokrstí 13. augusta na centrálnom námestí zemiakové Liptovské droby s ich chráneným zemepisným označením. „Tak, ako získala Peťka svoj zlatý glóbus, tak získali Liptovské droby svoju ochrannú známku. Takže výnimočná krstná mama si na uvedenie do života našla výnimočný produkt,“ prezradil primátor Ján Blcháč, ktorý je mimochodom otcom myšlienky ochrannej známky pre droby. S iniciatívou nadobudnúť známku pre zemiakovú špecialitu prišiel v roku 2015, a to práve na tradičnom Švábkafeste. Po piatich rokoch prác v teréne (zbieranie receptov, zjednocovanie receptúry) aj papierovačiek (ministerstvo vnútra, Úrad priemyselného vlastníctva, Európska komisia, Štátna potravinárska inšpekcia a pod.) sa nakoniec podarilo Liptovským drobom získať chránené zemepisné označenie.

Petrine pôsobenie na Švábkafeste však bude aj na vážnu nôtu. Očakávame, že sa s ňou na námestí stretne množstvo fanúšikov, čo je pevná pôda pre slávnostné odovzdanie ocenenia, ktoré Peti schválili poslanci mestského zastupiteľstva. Za jej reprezentáciu, drinu pretavenú do úspechu a šírenie dobrého mena nášho mesta odovzdá Peti primátor Čestné občianstvo mesta Liptovský Mikuláš. Samozrejme, že šampiónka si nájde čas aj na autogramiádu, takže je sa na čo tešiť.

Námestie osloboditeľov v tento deň bude patriť aj ďalšiemu programu, ktorého ústrednou surovinou bude “obyčajný“ zemiak. To je však len povrchný pohľad, pretože zemiak je v Liptove základná surovina, ktorá bola stáročia zdrojom obživy obyvateľov a postupne sa z nej stala plodina, ktorá región charakterizuje. „Filozofiou tradičného zemiakového podujatia je prezentácia a pripomenutie si histórie zemiakov na Liptove v modernej dobe. Chceme aj mladšej generácii ukázať, ako to kedysi vyzeralo na pravom liptovskom dedinskom dvore. V tomto duchu preto aj zmeníme hlavné námestie,“ priblížila Soňa Višňovská, vedúca odboru rozvoja mesta.

Organizátori z radnice nachystali do programu aj moderovanú ukážku prípravy Liptovských drobov priamo na pódiu. Na mieste nebudú chýbať vychýrení liptovskí výrobcovia a predajcovia drobov z rodiny Tkáčovcov a Makovických. Takže na námestí bude možné ochutnať túto liptovskú dobrotu v rámci gastro zóny so stánkami, ktoré budú zamerané na predaj hotových pečených výrobkov, poznamenala šéfka rozvoja mesta Soňa Višňovská.

Podujatie v piatok trinásteho obohatia klasické sprievodné aktivity, ako je ukážka pestovateľov zeleniny či Miss Švábkafest, nebude chýbať ani obľúbená remeselná ulička a samozrejmosťou bude hudobná produkcia.

, Petra Vlhová bude krstnou mamou Liptovských drobov

Zdroj: Mesto Liptovský Mikuláš

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …