pondelok - 5. júna, 2023
, Piata loď: Ako sa z úspešného slovenského románu stal celovečerný film

Piata loď: Ako sa z úspešného slovenského románu stal celovečerný film

V stredu 22. februára o 16:30 vás pozývame do Turčianskej knižnice na špeciálnu prezentáciu prvých záberov slovenského celovečerného filmu napísaného na motívy rovnomennej knihy Moniky Kompaníkovej. Prezentácia bude spojená s diskusiou s tvorcami filmu.

Po svetovej premiére filmu na prestížnom áčkovom filmovom festivale Berlinale prichádza Piata loď do slovenských kín. Predtým ešte máte možnosť zúčastniť sa prezentácie prvých záberov z nakrúcania a besedy s tvorcami filmu. Na podujatí sa zúčastní Iveta Grófová – režisérka filmu Piata loď, Zlatica Bartíková – psychologička a konzultantka filmu a Milan Chalmovský – asistent réžie na prácu s detským hercom a divadelný herec. Diskusiou bude sprevádzať moderátorka Eva Lacová.

Román Piata loď autorky Moniky Kompaníkovej získal v roku 2011 najprestížnejšie slovenské literárne ocenenie Anasoft litera. Kniha zachytáva príbeh detí, ktoré sa na ulici cítia bezpečnejšie ako doma a ktorých „nevinná hra navždy zmení ich životy. Príbeh dvoch detí inšpirovaný skutočnou udalosťou. Malá Jarka má mamu, ktorá nechce byť mamou. Zúfalo hľadá lásku a nachádza ju náhodou, keď za zvláštnych okolností vezme dve batoľatá do opustenej záhradnej chatky. Jej konanie je dojemným a detsky úprimným pokusom napraviť svet dospelých svojou hrou na rodinu, akú by chcela mať,“ uvádzajú tvorcovia.

Viac o filme nájdete na stránke filmpiatalod.sk. Po rokoch vychádza v kníhkupectve Martinus aj kniha Piata loď v reedícii. Bližšie informácie o diskusií nájdete na stránke Turčianskej knižnice, alebo na facebookovej stránke podujatia.

, Piata loď: Ako sa z úspešného slovenského románu stal celovečerný film

zdroj: turcianskakniznica.sk, martinus.sk, filmpiatalod.sk

foto: zdroj

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

SNM, Navštíviť SNM počas Noci múzeí a galérií sa oplatí. Návštevníkov čaká špeciálny program

Navštíviť SNM počas Noci múzeí a galérií sa oplatí. Návštevníkov čaká špeciálny program

Netradičná noc, plná nových poznatkov, aktivít i zábavy čaká návštevníkov Slovenského národného múzea v Martine …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *