štvrtok - 22. februára, 2024
, Piata loď: Ako sa z úspešného slovenského románu stal celovečerný film

Piata loď: Ako sa z úspešného slovenského románu stal celovečerný film

V stredu 22. februára o 16:30 vás pozývame do Turčianskej knižnice na špeciálnu prezentáciu prvých záberov slovenského celovečerného filmu napísaného na motívy rovnomennej knihy Moniky Kompaníkovej. Prezentácia bude spojená s diskusiou s tvorcami filmu.

Po svetovej premiére filmu na prestížnom áčkovom filmovom festivale Berlinale prichádza Piata loď do slovenských kín. Predtým ešte máte možnosť zúčastniť sa prezentácie prvých záberov z nakrúcania a besedy s tvorcami filmu. Na podujatí sa zúčastní Iveta Grófová – režisérka filmu Piata loď, Zlatica Bartíková – psychologička a konzultantka filmu a Milan Chalmovský – asistent réžie na prácu s detským hercom a divadelný herec. Diskusiou bude sprevádzať moderátorka Eva Lacová.

Román Piata loď autorky Moniky Kompaníkovej získal v roku 2011 najprestížnejšie slovenské literárne ocenenie Anasoft litera. Kniha zachytáva príbeh detí, ktoré sa na ulici cítia bezpečnejšie ako doma a ktorých „nevinná hra navždy zmení ich životy. Príbeh dvoch detí inšpirovaný skutočnou udalosťou. Malá Jarka má mamu, ktorá nechce byť mamou. Zúfalo hľadá lásku a nachádza ju náhodou, keď za zvláštnych okolností vezme dve batoľatá do opustenej záhradnej chatky. Jej konanie je dojemným a detsky úprimným pokusom napraviť svet dospelých svojou hrou na rodinu, akú by chcela mať,“ uvádzajú tvorcovia.

Viac o filme nájdete na stránke filmpiatalod.sk. Po rokoch vychádza v kníhkupectve Martinus aj kniha Piata loď v reedícii. Bližšie informácie o diskusií nájdete na stránke Turčianskej knižnice, alebo na facebookovej stránke podujatia.

, Piata loď: Ako sa z úspešného slovenského románu stal celovečerný film

zdroj: turcianskakniznica.sk, martinus.sk, filmpiatalod.sk

foto: zdroj

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *