nedeľa - 14. júla, 2024
, Svetoznámy lovec stromov navštívil budatínsky platan

Svetoznámy lovec stromov navštívil budatínsky platan

Najväčší platan z parku Budatínskeho hradu dnes navštívil „lovec stromov“ z Veľkej Británie, Rob McBride. Platan javorolistý je najkrajším slovenským stromom minulého roka a aktuálne súťaží o titul Európsky strom roka 2017.

Budatínsky platan má 270 rokov, v obvode meria 603 cm a vyrástol do výšky 27 m. Aktuálne má v súťaži viac ako 3000 hlasov. Lovec stromov Rob McBride je fotograf, propagátor starých a významných stromov a nadšenec ochrany zelene. „Budatínsky platan je výnimočný svojím príbehom, i tým, že popri starostlivosti o pamiatku akou je Budatínsky hrad, sa pracovníci múzea príkladne starajú aj o nádherný park v anglickom štýle, v ktorom tento jedinečný strom vyrastá už takmer 300 rokov,“ uviedol Rob McBride. Preto vyzýva všetkých Slovákov, aby zahlasovali za svoj strom.

Platan z Budatína získal najvyšší  titul v minuloročnej ankete aj vďaka svojmu výnimočnému príbehu dvoch bratov, z ktorých jeden je silný, zdravý a druhý, menší je chorľavý a bútľavý. Tieto dva platany pripomínajú osudy ľudí, aj keď rastú ako dvaja rozdielni bratia, koreňmi sú stále neoddeliteľne prepojení. Zámocký park, v ktorom platan žije, bol založený za vlády grófa Jána Suňoga v roku 1745 a jeho hlavným záhradníkom bol Ján František Roder zo Sliezska.

Hlasovanie v ankete Európsky strom roka začalo 1. februára a potrvá len do konca mesiaca. Slovenského finalistu môžete podporiť aj vy svojím hlasom na stránke treeoftheyear.org. Výsledky súťaže vyhlásia 21. marca v Bruseli, kde zároveň slávnostne ocenia víťaza.

, Svetoznámy lovec stromov navštívil budatínsky platan

zdroj: pmza.sk

foto: zdroj

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *