piatok - 1. marca, 2024
, Po stopách socialistickej architektúry

Po stopách socialistickej architektúry

Pozývame Vás na augustovú potulku Socialistická Žilina, ktorá bude venovaná architektúre a umeniu socialistického realizmu.

V nedeľu 23. augusta o 15.00 hod. sa stretneme pred Domom odborov, Antona Bernoláka 51. Prejdeme sa po Námestí Ľ. Štúra, ktoré bolo pomenované ako Leninovo námestie  so sochou V. I. Lenina, ktorá bola po roku 1989 odstránená. Povieme si niečo o Dome Odborov, kde sa konali pravidelné Randezvous mladých o piatej a sobotné večery boli vyhradené programu Tancujeme do druhej v noci. Zasmejeme sa vtipnej príhode o budovaní Hotela Slovakia. Prejdeme Bulvárom od F. Čapku (Hliny I. a II.), kde uprostred jednosmerných komunikácii je parková úprava, na ktorej boli v minulosti vysadené palmy a pozrieme si tzv. Liate betóny (Hliny III. a IV.). Navštívime Scheerovu kolóniu na Rudinách (pri Vurale) a povieme si o jej budúcnosti z pohľadu socialistického plánovania. V závere prehliadky navštívime pomník padlých vojakov sovietskej armády na Bôriku, na tomto pietnom mieste sú pochovaní vojaci Červenej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní severozápadného Slovenska v apríli a v máji 1945. Na Hlinách V. pohľadáme plastiky od A. Berákovej, ktorá sa venovala komornému sochárstvu a monumentálnej tvorbe.

Na potulku je potrebné sa vopred prihlásiť v Turistickej informačnej kancelárii mesta Žilina na e-maili info@tikzilina.eu alebo telefonicky 0907 845 567.

Ďalšie pripravované potulky mestom Žilina nás povedú históriou vzácnych fresiek v Kostole sv. Štefana Kráľa, vydáme sa po stopách starých kín mesta Žilina a započúvame sa do starých žilinských povestí. Viac informácií o potulkách vám poskytne Turistická informačná kancelária mesta Žilina.

foto: tikzilina.eu

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *