nedeľa - 14. júla, 2024
, Počas vítania Nového roka najviac trpia zvieratá. V národných parkoch sú ohňostroje zakázané
Foto/Zdroj: Pixabay.com

Počas vítania Nového roka najviac trpia zvieratá. V národných parkoch sú ohňostroje zakázané

Správa Národného parku Malá Fatra vyzýva návštevníkov národného parku, ako aj podnikateľské subjekty vyvíjajúce podnikateľské aktivity na území národného parku a v jeho ochrannom pásme, aby v súvislosti s oslavou nadchádzajúcich vianočných a novoročných sviatkov nepoužívali zábavnú pyrotechniku, respektíve nevykonávali činnosti, ktorých súčasťou bude používanie zariadení spôsobujúcich svetelné a hlukové efekty. Správa Národného parku na to upozorňuje na svojej stránke. 

Ochranári pripomínajú, že na území národných parkov je daná činnosť v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny zakázaná celoročne. Horské prostredie Národného parku Malá Fatra so svojimi strmými údoliami a skalnými stenami poskytuje výborné podmienky na šírenie akustických nárazových vĺn. Výbuchy a záblesky spôsobené zábavnou pyrotechnikou sú tak schopné prenikať na veľké vzdialenosti, pričom intenzita hluku so vzrastajúcou vzdialenosťou od jeho zdroja klesá len veľmi pomaly.

„Nadmerný hluk v podobe výbuchov, umocnený efektom odrazov od skalných útvarov môže pre chránené druhy živočíchov predstavovať neúmerný stres s následkom nekontrolovaného správania. V prípade medveďa hnedého môže nastať prerušenie zimného spánku a v prípade samíc aj následne opustenie mláďat. Stresované dravé vtáky a sovy môžu naraziť do prekážok a vážne sa poraniť. Všeobecne stres u divo žijúcich zvierat a vtákov vyvoláva nadmernú fyzickú aktivitu a s ňou spojené nadmerné spaľovanie tukových zásob, čo v sťažených zimných podmienkach výrazne zvyšuje riziko úhynu v dôsledku zimy a vyčerpania.“ uvádza správa.

Zdroj: Národný park Malá Fatra

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …