sobota - 20. júla, 2024
, Podvod ako životný štýl! SKD v Martine uvádza novú divadelnú inscenáciu Hráči

Podvod ako životný štýl! SKD v Martine uvádza novú divadelnú inscenáciu Hráči

V stredu 9. novembra sa uskutočnila v Slovenskom komornom divadle (SKD) v Martine verejná generálka predstavenia „Hráči“ od N. V. Gogoľa v preklade Ľubomíra Vajdičku. Inscenácia vznikla pod vedením umeleckého šéfa SKD, režiséra Lukáša Brutovského, vďaka ktorému sa repertoár divadla obohatil o ďalšiu ruskú klasiku. Inscenácia Hráči je údernou komédiou o umení nielen kartárskeho podvodu, ale podvodu ako životného štýlu a ukazuje svet, v ktorom nie je miesto pre morálku či pravdu. Najdôležitejšie je nenechať sa oklamať ale oklamať všetkých okolo nás. Viac o inscenácii nám prezradil režisér Lukáš Brutovský.

Lukáš Brutovský touto hrou pokračuje vo svojej línií ruských klasikov. Doteraz sme od neho v tejto súvislosti mali možnosť vidieť inscenácie „Les“ od dramatika A. N. Ostrovského a „ Meštiaci“ od M. Gorkého. Tentoraz režisér siahol po menej známej hre od známeho autora, Gogoľa. Do budúcna by chcel túto ruskú tematiku ešte uzavrieť posledným veľkým klasikom A. P. Čechovom s hrou „Višňový sad“. Ako sám priznáva, ruské prostredie je pre neho príťažlivé práve svojou optikou, pohľadom na svet. Okrem skutočnosti, že ide o čisto mužské obsadenie, je hra atraktívna aj tým, že režisér tentoraz ponúka priestor hlavne mladej generácií hercov. Netradične je inscenácia riešená aj scénograficky. Najmä priblížením diváka s hercom tým, že divák sedí na javisku a hľadisko zostáva prázdne. Zaujímavé je v tomto smere aj využitie motívu divadla v divadle, počas ktorého sa okrem hry ktorá sa divákom odvíja pred očami, zrazu samotná postava ocitá v premyslenej hre a zisťuje že bola podvedená.

Inscenáciu nám zo svojho pohľadu priblížil aj Marek Geišberg, ktorý v predstavení stvárňuje postavu Ichareva, prefíkaného podvodníka.

Foto: divadlomartin.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *