sobota - 1. októbra, 2022
, Podvod ako životný štýl! SKD v Martine uvádza novú divadelnú inscenáciu Hráči

Podvod ako životný štýl! SKD v Martine uvádza novú divadelnú inscenáciu Hráči

V stredu 9. novembra sa uskutočnila v Slovenskom komornom divadle (SKD) v Martine verejná generálka predstavenia „Hráči“ od N. V. Gogoľa v preklade Ľubomíra Vajdičku. Inscenácia vznikla pod vedením umeleckého šéfa SKD, režiséra Lukáša Brutovského, vďaka ktorému sa repertoár divadla obohatil o ďalšiu ruskú klasiku. Inscenácia Hráči je údernou komédiou o umení nielen kartárskeho podvodu, ale podvodu ako životného štýlu a ukazuje svet, v ktorom nie je miesto pre morálku či pravdu. Najdôležitejšie je nenechať sa oklamať ale oklamať všetkých okolo nás. Viac o inscenácii nám prezradil režisér Lukáš Brutovský.

Lukáš Brutovský touto hrou pokračuje vo svojej línií ruských klasikov. Doteraz sme od neho v tejto súvislosti mali možnosť vidieť inscenácie „Les“ od dramatika A. N. Ostrovského a „ Meštiaci“ od M. Gorkého. Tentoraz režisér siahol po menej známej hre od známeho autora, Gogoľa. Do budúcna by chcel túto ruskú tematiku ešte uzavrieť posledným veľkým klasikom A. P. Čechovom s hrou „Višňový sad“. Ako sám priznáva, ruské prostredie je pre neho príťažlivé práve svojou optikou, pohľadom na svet. Okrem skutočnosti, že ide o čisto mužské obsadenie, je hra atraktívna aj tým, že režisér tentoraz ponúka priestor hlavne mladej generácií hercov. Netradične je inscenácia riešená aj scénograficky. Najmä priblížením diváka s hercom tým, že divák sedí na javisku a hľadisko zostáva prázdne. Zaujímavé je v tomto smere aj využitie motívu divadla v divadle, počas ktorého sa okrem hry ktorá sa divákom odvíja pred očami, zrazu samotná postava ocitá v premyslenej hre a zisťuje že bola podvedená.

Inscenáciu nám zo svojho pohľadu priblížil aj Marek Geišberg, ktorý v predstavení stvárňuje postavu Ichareva, prefíkaného podvodníka.

Foto: divadlomartin.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Odkazy III., Odkazy III. koncert venovaný spomienke na Alicu Masarykov je za nami. Ako sa vydaril?

Odkazy III. koncert venovaný spomienke na Alicu Masarykov je za nami. Ako sa vydaril?

Dňa 17. septembra 2022 sa v rámci projektu Odkazy III. uskutočnil koncert klasickej hudby venovaný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *