Prvý slovenský celovečerný zvukový film Zem spieva mal premiéru v žilinskom kine Grand Bio Universum pred 80 rokmi dňa 20. septembra 1933.
Krásna secesná budova, kde dnes pôsobí Štátny komorný orchester, v tom čase slúžila ako divadlo a zároveň kino.
Karol Plicka ako režisér a autor námetu
Autorom námetu a režisérom filmu bol Karel Plicka, ktorý stál aj za kamerou. Pri jeho príprave čerpal z bohatého zbierkového archívu dokumentárnych fotografií Matice slovenskej, ktorý sám založil. Poetický dokument Zem spieva vznikol v roku 1933 v spolupráci s brnianskou produkčnou spoločnosťou Llyod film. Poéma zachytáva slovenské ľudové obyčaje, detské hry, tance, obrady a slávnosti na začiatku 30. rokov 20. storočia. Odohráva sa v slovenských horách v období od jari do jesene. Jeho aktérmi sú neherci – obyvatelia vidieka, deti, mládež aj dospelí, ktorí účinkujú v dramatických komponovaných prvkoch umocnených lyrizmom, hudbou a spevom. Jednotlivé scény boli zoradené do konečnej podoby a na tento materiál skomponoval František Škvor hudbu. Filmové zábery definitívne podľa hudby zostrihal skúsený Alexander Hackenschmied. Autorom poetických medzititulkov bol Ján Smrek. Film uvádzajú dobové zábery Prahy a Bratislavy. Karel Plicka v ňom zužitkoval svoje skúsenosti zo zbierania dokumentačných etnografických materiálov pre Maticu slovenskú. V roku 1934 získal film ocenenie Zlatý pohár na medzinárodnom Biennale v talianskych Benátkach.
Originál filmu zhorel pri požiari ateliérov
Film dlhý 66 minút vznikol na podnet Matice slovenskej za priamej podpory vtedajšieho prezidenta republiky Tomáša Garrigua Masaryka. Originálny negatív filmu zhorel pri požiari zlínskych filmových ateliérov v roku 1944. Zo zachovanej nekompletnej pozitívnej kópie boli v roku 1945 vyrobené dva double negatívy a v roku 1983 bol nahraný nový záznam pôvodnej hudby a pôvodné úvodné zábery Prahy.
V marci 2008 film Zem spieva, základný pilier zlatého fondu slovenskej kinematografie, uviedli na podujatí Eurotéka v slovinskej Ľubľane.
zdroj: tasr, foto: web