pondelok - 27. mája, 2024
, Polícia si posvieti na mládež pod vplyvom alkoholu v Žiline

Polícia si posvieti na mládež pod vplyvom alkoholu v Žiline

S blížiacim sa koncom školského roka bude štátna, ale aj Mestská polícia Žilina vo zvýšenej miere kontrolovať dodržiavanie zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov v pohostinstvách, reštauráciách, herniach a v iných zariadeniach, v ktorých môžu mať neplnoletí prístup k alkoholu.

Koniec školského roka a začiatok prázdnin je pre niektorých mladých ľudí príležitosťou, ako osláviť ukončenie školských povinností posedením pri „poháriku“ alebo cigarete. Mestskí policajti budú preto v Žiline vo zvýšenej miere kontrolovať pohostinstvá, reštaurácie, herne a iné zariadenia, kde sú podávané alkoholické nápoje.

Mestská polícia Žilina upozorňuje, že v zmysle zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov sa maloletá osoba do 15 rokov nesmie zdržiavať bez dozoru svojich zákonných zástupcov po 21:00 hod. na verejne prístupných miestach, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje. Zároveň platí, že neplnoleté osoby nesmú požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky. V opačnom prípade môže obec uložiť zákonnému zástupcovi maloletého finančnú sankciu až do výšky 33 eur a mladistvému obec uloží pokarhanie. V odôvodnených prípadoch je možné zakázať navštevovať verejne prístupné miesta a miestnosti, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje. V zmysle tohto zákona môžu byť postihnuté aj osoby, ktoré umožnia neplnoletým požiť alkoholické nápoje a iné psychotropné látky.

„Apelujem na rodičov a zákonných zástupcov, aby nepodceňovali výchovu svojich detí a vystríhali ich od útleho detstva od alkoholu a cigariet, pretože nezvládnutie výchovy môže mať za následok fatálne následky. Dúfam, že niektorí mladí Žilinčania si osvoja prastarú múdrosť, ktorá hovorí, že „je lepšie stratiť alkohol v živote ako život v alkohole“. To by si však mali uvedomiť všetky generácie,“ podotkol primátor mesta Žilina Igor Choma.

Mesto Žilina prostredníctvom mestskej polície nepodceňuje ani prevenciu u maloletých a mladistvých, ktorým sa snaží počas roka pedagogickou formou objasniť škodlivý vplyv a možné negatívne následky pri požívaní alkoholických nápojov a iných psychotropných látok.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *