utorok - 18. júna, 2024
polovnicke potreby, Poľovnícke oblečenie, s ktorým budete neviditeľní
Ilustračné foto: Body Stock/Shutterstock.com

Poľovnícke oblečenie, s ktorým budete neviditeľní

Poľovníctvo patrí k záujmom ľudí od nepamäti a dokonca v minulosti tvorilo hlavný zdroj obživy. Dnes je to viac menej koníček a posolstvo, ktoré, aby bolo úspešné, musíte byť na jeho praktizovanie v náročnom teréne dobre pripravení.

Aké poľovnícke oblečenie a výbava sa postarajú o vaše maximálne pohodlie?

Aké požiadavky by malo spĺňať poľovnícke oblečenie?

Kvalita je základ. Pre úspešný lov však musí byť oblečenie v prvom rade nenápadné a tiché! Našimi ľudskými ušami nedokážeme pochopiť, akí citliví sú poslucháči prostredia prírody, v ktorej sa pri love pohybujeme. Všetky zvuky, najmä tie, ktoré sú pre prírodu netypické, zver vníma na veľké vzdialenosti a tak sa vám v dôsledku hlučného odevu môže stratiť z dohľadu.

Platí to pre všetky formy lovu?

V podstate áno. No najmä pri stalkingu je šanca priblížiť sa k zveri nulová, ak odev alebo topánky „vŕzgajú“. Aj s najlepšou výbavou je však dosť náročné, aby sme sa hýbali v prírode tak, aby sa nám nezlomila pod podrážkami vetvička alebo nám nešuchotali listy pod nohami.

Aké farby sú na poľovnícke oblečenie najlepšie?

Farba oblečenia by mala ladiť s poľovníckym prostredím. Čím je zver citlivejšia, napríklad danielia samica v ruji, tým je lepšie, keď poľovník vizuálne splynie s prírodou. Veľké svetlé plochy, ako sú holé ruky alebo tváre, okamžite rozozná najmä samičia zver.

Vhodné je preto maskovať aj ruky, tvár a hlavu. Bezpečnosť je tiež vždy najvyššou prioritou, na čo by ste mali myslieť pri výbere každej novej poľovníckej potreby.

Ako je to s obuvou?

Gumáky prídu vo vlhkom počasí vhod. Aj pri obuvi je však dôležitý minimálny hluk. Vodotesná turistická obuv je zvyčajne postačujúca vo väčšine situácií. Treba si ale uvedomiť, že na poľovačke trávime často celý deň aj noc, takže obuv by mala byť schopná vám poskytnúť komfort a ochranu na dlhú dobu bez jej predčasného poškodenia. Dobre sa hodia pohodlné Aku topánky, v ktorých máte cit pre zem a vaše kroky sú v nich bezbolestné a tiché.

Čo ešte potrebujete?

Na pozorovanie zvery je nevyhnutný aj ďalekohľad, poprípade nočné videnie alebo termovízia. Objektív s integrovaným diaľkomerom je užitočný, nie však nutnosťou. V neznámych oblastiach je často ťažšie správne odhadnúť vzdialenosti ako v známom prostredí. Samostatný diaľkomer je pri prenasledovaní skôr prekážkou, pretože ho treba nosiť so sebou a akákoľvek ďalšia manipulácia spôsobuje rozptýlenie.

Termovízia je skvelý nástroj na skenovanie oblasti pred úsvitom. Na rozdiel od bežného skla vidíte, či je zver v blízkosti a ktorým smerom sa pohybuje na základe jej telesnej teploty. Vašu vlastnú stratégiu lovu je s ňou možné rýchlo prispôsobiť okolnostiam bez straty drahocenného času.

Ak cestujete autom, nezabudnite si poistiť jednoduchými deflektormi Heko aj svoje vozidlo, aby vám dážď alebo vietor nekomplikovali jazdu a neznehodnotili interiér.

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …