pondelok - 22. apríla, 2024
, Poslanci ŽSK schválili na dotačné programy 480.000 eur

Poslanci ŽSK schválili na dotačné programy 480.000 eur

Poslanci Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) schválili finančné prostriedky na dotačné programy v celkovej výške 480.000 eur. 

Poslanci ďalej schválili na individuálne dotácie, udeľované predsedníčkou ŽSK Erikou Jurinovou 29.080 eur, na participatívny rozpočet zameraný na podporu komunitných potrieb v regióne 140.000 eur a dotácie pre regióny vo výške 310.920 eur. „Prvýkrát budú môcť o projektoch rozhodovať aj obyvatelia kraja verejným hlasovaním. Výzva k participatívnemu rozpočtu bude súčasťou marcového zastupiteľstva. Prví žiadatelia by sa mohli prihlasovať už v apríli. Sumou do 3000 eur podporí samosprávny kraj aktivity v oblastiach Aktívny človek – aktívna spoločnosť a Kultúra a až dvojnásobok sumy môžu získať úspešní žiadatelia v oblasti Verejný priestor – verejná infraštruktúra,“ vysvetlila hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

ŽSK chce pomocou dotácií zmenšiť regionálne rozdiely a zlepšiť život obyvateľov. „Naším záujmom je spravodlivo prerozdeliť prostriedky v rámci celého kraja a dať šancu každému. Oproti predchádzajúcemu roku sme zvýšili celkovú dotáciu a rozšírili okruh činností, ktoré sa môžu zapojiť,“ uviedla Jurinová.

Podľa hovorkyne ŽSK môže byť predmetom žiadostí ochrana kultúrneho dedičstva, vzdelávanie, zveľadenie verejného priestranstva, ale i rozvoj športovísk, podpora zdravého životného štýlu. Novinkou je aj podpora aktivít súvisiacich s popularizáciou vedy a techniky medzi žiakmi základných a stredných škôl, mládežnícka politika v kraji či neformálne vzdelávanie mladých. Spolu s výzvou schválili poslanci aj zjednodušenie podmienok pre prijímateľov. „Namiesto niektorých potvrdení bude po novom stačiť len čestné prehlásenie a vyúčtovanie sa predĺžilo zo sedem na 15 dní. Výzvy budú oficiálne vyhlásené v piatok 1. februára 2019. Žiadatelia budú mať dva mesiace na podanie žiadosti o poskytnutie dotácie, uzávierka žiadostí je 31. marca 2019,“ uzavrela hovorkyňa ŽSK.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Jarná očista, Jarná očista mesta spojila Martinčanov, ktorým nie je okolie ľahostajné

Jarná očista mesta spojila Martinčanov, ktorým nie je okolie ľahostajné

V piatok a sobotu 12.-13. apríla ulice mesta Martin zaplnilo množstvo detí a žiakov z …