pondelok - 22. júla, 2024
, Potrebujete vašu kúpeľňu zbaviť plesne?

Potrebujete vašu kúpeľňu zbaviť plesne?

Jednou z najnepríjemnejších vecí, ktoré sa vám môžu stať, je pleseň v dome. A to je skutočný problém, pretože nezáleží na tom, na ktorom povrchu bude rásť. Mnohé jej formy spôsobujú vážne poškodenie zdravia, takže je na čase, aby ste prvé náznaky jej vzniku včas odstránili.

Najviac náchylné na pleseň sú miestnosti s konštantne vysokou vlhkosťou, takže v dnešnom článku vám povieme, ako sa zbaviť plesní v kúpeľni.

Odkiaľ pochádza pleseň?

Zvýšená vlhkosť a zlé vetranie – to je hlavný dôvod vzniku plesní v kúpeľniach. Primárnou ochranou proti plesniam je preto zabezpečenie cirkulácie vzduchu v miestnosti. Mnohé kúpeľne, najmä tie panelákové, sú však malé, bez okna a dostatočnej ventilácie.

Ako si poradiť v takomto prípade?

Spôsoby odstránenia plesní zo stien kúpeľne

Odstránenie plesne zo stien bez špeciálneho ošetrenia nemá trvalý dlhodobý efekt, preto je vhodné ich spracovať aj vo fáze dokončovacích prác. Odborníci odporúčajú počas dekorácie stien do primérov a iných zmesí pridať špeciálny fungicídny prostriedok.

Nepríjemnú pleseň je možné odstrániť aj špeciálnymi antiseptickými činidlami predávanými v obchodoch so stavebnými výrobkami.

Pred spracovaním musia byť vyčistené časti steny, dôkladne vysušené pomocou bežného ventilátora  alebo profesionálneho odvlhčovača a až potom ošetrené účinným protiplesňovým prostriedkom pomocou kefy, valčeka alebo špeciálnej striekacej pištole.

V ďalšej fáze sú steny impregnované základným náterom a pokryté špeciálnou hydroizolačnou zmesou. Po zaschnutí sa omietka a tmel postupne nanášajú na steny, ktoré pripravujú povrch na jeho konečnú úpravu.

Dbajte na to, aby všetky použité materiály mali potrebné ISO označenie, ktoré deklaruje najvyššiu kvalitu výrobkov alebo služby.

Vyberte si správny kúpeľňový nábytok

Dbajte pritom na jeho materiálové zloženie a povrchovú úpravu. Čím odolnejšie vrstvy, tým dlhodobejšie využitie a služby vám poskytne. K novému kúpeľňovému nábytku zvoľte aj vhodné batérie a sprchový kút. Čím jednoduchšie, tým lepšie, pretože okrem vlhkosti a prípadnej plesne tu budete určite „bojovať“ aj s vodným kameňom.

Kúpte si práčku so sušičkou

Vyhnete sa tak skladovaniu a sušeniu opranej bielizne v kúpeľni, ktorá vďaka tomu nebude zaťažená nadmernou vlhkosťou. Nové ohrievacie teleso do práčky sa postará o dokonalý výsledok pracieho cyklu, sušička o eliminovanie vlhkosti v kúpeľni. Zároveň tým ušetríte miesto a čas, ktorý by ste inak pri sušení bielizne strávili.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …