utorok - 23. júla, 2024
, Považské múzeum otvára svoje expozície
Foto: Považské múzeum

Považské múzeum otvára svoje expozície

Považské múzeum v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja otvorí posledný aprílový víkend tri svoje expozície. Od soboty 24. apríla bude opäť prístupný Budatínsky hrad, Sobášny palác v Bytči a Objekty ľudovej architektúry v Čičmanoch. Od 1. mája bude otvorený aj hrad Strečno, Expozícia Jánošík a Terchová a Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach.

„Tešíme sa, že po štyroch mesiacoch naše expozície opäť ožijú. Prehliadky budú prebiehať individuálne a návštevníci budú mať povinnosť nosiť respirátory, dodržiavať sociálny odstup, preukázať sa negatívnym testom a riadiť sa všeobecnými nariadeniami vydanými Úradom verejného zdravotníctva. Napriek tomu veríme, že všetci, ktorí prídu, strávia v našich expozíciách príjemné chvíle ,“ priblížil riaditeľ Považského múzea v Žiline Mgr. Michal Jurecký.

Návštevníkov v areáli Budatínskeho hradu čakajú tri výstavy. Priamo v hrade je to etnologicko-historická výstava Z dediny či z mesta, do skrine sa zmestia, ktorá približuje odievanie v 20. storočí. V priestoroch Drotárskeho pavilónu bude prístupná archeologická výstava Slovanské hradisko na Veľkom vrchu a v kaplnke výstava historických fotografií pod názvom Foto Rek Žilina, tajomstvo jedného kufra. Novinkou je komiks Záhada tajomného prízraku, ktorý si môžu záujemcovia od mája kúpiť v pokladni Budatínskeho hradu a počas prehliadky prostredníctvom rôznych úloh riešiť detektívny prípad. „Chceli by sme návštevu hradu zatraktívniť a pritiahnuť aj tých, ktorí už u nás boli a ponúknuť im tak nový zážitok. Práca na tomto projekte nás veľmi bavila a verím, že rovnako sa zabavia i návštevníci. Komiks je určený pre dospelých a deti od 12 rokov, ale pripravujeme aj verziu pre mladšie ročníky,“ doplnila jedna z autoriek Katarína Maršalová. Vynovené sú tiež vitríny v Budatínskom parku, kde pribudla i banerová výstava Klenoty Budatínskeho parku a okolia.

Zmeny sa udiali aj na hrade Strečno, ktorý prešiel počas zatvorených mesiacov čiastočnou rekonštrukciou severného paláca a sakristie gotickej kaplnky. Práce budú pokračovať a v budúcej sezóne by mala byť prezentovaná celková obnova. Všetky expozície Považského múzea v Žiline budú sprístupnené od stredy do nedele v obvyklých otváracích hodinách, ktoré návštevníci nájdu na webovej stránke múzea.

Zdroj: Považské múzeum

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …