streda - 19. júna, 2024
, Významný slovenský krajan Štefan Boleslav Roman sa narodil pred sto rokmi

Významný slovenský krajan Štefan Boleslav Roman sa narodil pred sto rokmi

Pred sto rokmi sa narodil významný predstaviteľ krajanov v zahraničí, ktorý celý život bojoval za práva Slovákov a samostatnú, demokratickú Slovenskú republiku. Štefana Boleslava Romana si pri tejto príležitosti pripomenula Matica slovenská prvým životopisným historickým dokumentom.

„Význam Štefana Boleslava Romana je v zahraničnopolitických súvislostiach druhej polovici 20. storočia snáď takmer na úrovni osobnosti Milana Rastislava Štefánika. Bohužiaľ, v súčasnosti sme ako keby na neho zabudli. Matica slovenská sa snaží splatiť veľký dlh za všetko, čo vykonal pri podpore krajanského slovenského života i objasňovaní slovenskej politickej otázky v západnom svete. Prial si samostatné a demokratické Slovensko, no prelomového dňa 1. januára 1993 sa už nedožil,“ uviedol predseda Matice slovenskej Marián Gešper. Štefan Boleslav Roman zomrel v roku 1988 v kanadskom Toronte. Práve s Kanadou sa spája jeho vysťahovalecká životná cesta, kde sa vypracoval na jedného z najdôležitejších podnikateľov zámorského sveta.

Roman si vyslúžil prezývku uránový kráľ najmä svojou podnikateľskou činnosťou v oblasti baníckeho priemyslu a predovšetkým ťažby uránu. Aj napriek pracovnému vyťaženiu sa stal dôležitým politickým hlasom Slovákov vo svete. Ako predseda Svetového kongresu Slovákov zjednotil slovenský exil v zahraničí a ovplyvňoval kanadských i amerických prezidentov v prospech vzniku samostatnej Slovenskej republiky, dodal M. Gešper. Matičný historický dokument o Štefanovi Boleslavovi Romanovi približuje nielen jeho život a dielo, ale aj spomienky najbližšej rodiny a spolupracovníkov.

Štefan Boleslav Roman sa narodil 17. apríla 1921 vo Veľkom Ruskom na východe Slovenska. V šestnástich rokoch emigroval so svojím bratom do Kanady. Ako presvedčený gréckokatolík dal postaviť Katedrálu Premenenia Pána v Markhame, ktorá je zväčšeninou ruskovského gréckokatolíckeho kostola. Katedrálu posvätil pápež Ján Pavol II. v roku 1984. Roman navštívil Československo i rodnú obec počas politického uvoľnenia v roku 1968. Je nositeľom viacerých vyznamenaní, vrátane Radu Bieleho dvojkríža I. triedy in memoriam.

Zdroj: Matica slovenská

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …