piatok - 21. júna, 2024
, Považské múzeum v Žiline si na začiatok roka 2021 pripravilo knižnú novinku
Foto: Považské múzeum

Považské múzeum v Žiline si na začiatok roka 2021 pripravilo knižnú novinku

Považské múzeum v Žiline si na začiatok roka 2021 pripravilo knižnú novinku. Jazda storočiami s podtitulom Dejiny dopravy na Slovensku a výpoveď exponátov z malého múzea určite poteší nielen nadšencov histórie a dopravy. Publikácia na viac ako 200 stranách ponúka prehľad dejín dopravy na Slovensku, a to od prvých chodníkov cez stredovekú dopravu na vozoch a pltiach, dunajskú flotilu, železničnú sieť a automobilovú dopravu až po lietadlá a lanovky. 

„Spočiatku sme chceli vydať len katalóg exponátov z Múzea dopravy Rajeckých Tepliciach, ale napokon vznikla obsažná publikácia, ktorá sa snaží predstaviť podstatné medzníky a exponáty spojené s históriou dopravy. Slovensko je totiž vďaka svojej polohe od prehistorických čias územím pokrytým sieťou ciest, od polovice 19. storočia i železníc. V niektorých obdobiach kvôli tieňu Karpatského oblúka čulý obchodný ruch našu krajinu obchádzal, inokedy zase rozvoj dopravy naštartoval priemysel i spoločenské zmeny. Vďaka tomu v krásach slovenskej prírody nájdeme ukrytých mnoho technických pamiatok z oblasti dejín dopravy a v historickom vývoji objavíme veľa pozoruhodných udalostí spätých práve s touto tematikou,“ približuje autor publikácie historik dopravy Peter Šimko. Čitateľ tak prostredníctvom predmetov zo zbierky Považského múzea v Žiline, obrázkov z archívu múzea či iných pamäťových inštitúcií a súčasných fotografií exponátov nahliadne do tajov čarovnej histórie dopravy.

Na zrode publikácie sa podieľalo niekoľko znalcov z danej oblasti. „Recenzentmi boli  Miroslav Sabol z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied a Lumír Kunc, odborník na históriu železníc. Som rád, že naša spolupráca vyústila do tohto výnimočného diela a dúfam, že zaujme rovnako odbornú, ako i širokú verejnosť,“ dopĺňa P. Šimko. Publikáciu Jazda storočiami s podtitulom Dejiny dopravy na Slovensku a výpoveď exponátov z malého múzea si môžu záujemcovia objednať cez e-shop Považského múzea v Žiline.

Zdroj: Považské múzeum

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …