nedeľa - 19. mája, 2024
, Poznáme tých „naj“ v rámci slovenskej hudobnej produkcie. Ceny SOZA boli odovzdané

Poznáme tých „naj“ v rámci slovenskej hudobnej produkcie. Ceny SOZA boli odovzdané

Vo štvrtok 20.9.2018 na galavečeri v bratislavskom Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava vyhlásilili a odovzdali zástupcovia Slovenského ochranného zväzu autorského výročné Ceny SOZA najúspešnejším autorom, zástupcom nahrávacích spoločností a vysielateľom za najúspešnejšie skladby, zvukové nosiče, či najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní.

Komu putovali ceny?

Ceny boli udelené na základe štatistického spracovania hlásení od používateľov za uplynulý kalendárny rok, preto sa aj pre ne vžilo označenie „štatistické ceny“.  Štatistické CENY SOZA ZA ROK 2017
Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel : Ivan Tásler (doteraz získal cenu v tejto kategórii v rokoch 2005 a 2012-2016)
Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel: Kamil Peteraj (doteraz získal cenu v tejto kategórii v rokoch 1996-2003, 2008 a 2010-2016)
Cena SOZA pre najúspešnejšieho mladého autora: Celeste Buckingham
Cena SOZA za najhranejšiu skladbu: Smile (autori: Peter Graus / Tomáš Zubák / Emma Drobná)
Cena SOZA za zvukový nosič: Podobnosť čosto náhodná – Peter Lipa & Milan Lasica (East West Promotion)
Cena SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní: Rádio Sity

, Poznáme tých „naj“ v rámci slovenskej hudobnej produkcie. Ceny SOZA boli odovzdané

Okrem štatistických cien boli udelené aj štyri honorárne ceny, o držiteľoch ktorých rozhodla Dozorná rada SOZA. Cenu za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí dostal Kamil Peteraj, Zápis do Zlatej knihy získali  Ján Zimmer, Ivan Dubecký. Veľkú cenu SOZA si odniesla legendárna speváčka Marika Gombitová, s ktorou sa ušla fotografia aj našej kolegyni, riaditeľke Rádia Rebeca Eve Lacovej, ktorá sa na odovzdávaní  cien tiež zúčastnila.

Historicky prvá žena

Marika Gombitová pri preberaní ceny v podobe sošky Eurydika neskrývala dojatie. Od všetkých prítomných sa jej dostal dlhotrvajúci „standing ovation“ potlesk. Historicky prvá žena, ktorá získala Veľkú cenu SOZA, na novinárskom brífingu po skončení galavečera povedala: „Je to krásne ocenenie, ale neznamená to, že končím pretože ja chcem ešte toho urobiť veľa. Veľmi si to vážim, že som tu mohla byť s vami. Keď počujem nejakú svoju skladbu v rádiu stále si poviem, čo by som v nej asi opravila, ináč zaspievala, iné aranžmán zvolila. Stále je čo zlepšovať a na sebe pracovať.“  , Poznáme tých „naj“ v rámci slovenskej hudobnej produkcie. Ceny SOZA boli odovzdané

Peter Lipa pri preberaní Ceny za zvukový nosič poznamenal: „Je to pre mňa nová skúsenosť, že som sa dostal medzi tých „štatistických“ ocenených, pretože doteraz som bol viacmenej iba ten honorárny. Pre mňa je dôležité povedať, že toto ocenenie preberám aj vďaka tomu, že som sa pred 35 rokmi stretol s Milanom Lasicom a požiadal som ho vtedy o texty. A on mi ich dal a dáva dodnes, za čo som mu veľmi vďačný a vďaka čomu môžem nahrávať stále nové pesničky a albumy“. Jednu zo skladieb z ich spoločného repertoáru zaspieval v rámci programu aj so svojou kapelou.

Vďaka Cenám SOZA môžeme najširšej verejnosti prezentovať našich najhranejších autorov na základe reálnych štatistických dát. Zároveň prostredníctvom honorárnych ocenení taktiež priblížiť aj tých významných autorov, ktorí svojou tvorbou nemajú šancu osloviť všeobecné publikum. No a v neposlednom rade história ocenených tvorí čosi ako pamäť slovenskej hudobnej kultúry z pohľadu autorského“, zhodnotil predseda Dozornej rady SOZA Matúš Jakabčic.

Zdroj: Andrea Čurná

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …