nedeľa - 19. mája, 2024
Parkovanie, Pozor! Zmena parkovania v Martine

Pozor! Zmena parkovania v Martine

Od októbra vstupuje do platnosti zákon, ktorý zakazuje státie motorových vozidiel na chodníkoch. Mestská polícia Martin bude takéto priestupky v prvej fáze riešiť informačnou kampaňou.

Dovoľujeme si upozorniť vodičov, že od 01.10.2023 vstupuje do platnosti Novela zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, na základe ktorej sa zakazuje státie na chodníku priľahlom k ceste a to aj pri zachovaní voľného priestoru 1,5 metra. V praxi to znamená, že na chodníku bude od 01.10.2023 možné zaparkovať vozidlá len na mieste určenom dopravnou značkou alebo dopravným zariadením. „Upozorňujeme najmä majiteľov rodinných domov, aby svoje motorové vozidlá parkovali pokiaľ možno vo svojich dvoroch alebo garážach a nenechávali vozidlá odstavené na chodníkoch. Vodičov, ktorí doteraz zvykli parkovať na chodníku, upozorňujeme, že od 1.10.2023 bude takéto státie riešené v zmysle zákona,“ upozornil predseda spoločnosti Turiec, a. s. Peter Gavorník.

V prvej fáze zavádzania nového zákona do praxe sa Mestská polícia mesta Martin sústredí predovšetkým na informačnú kampaň pre obyvateľov mesta. V rámci prevencie bude od 01.09.2023 vo zvýšenej miere informovať vodičov parkujúcich na chodníkoch o tejto zmene. Táto informačná kampaň bude prebiehať tak osobnou komunikáciou, ako aj informačnými nálepkami mestskej polície.

Mesto Martin už v minulosti pristúpilo k vyznačeniu parkovacích miest na chodníkoch, kde je takéto státie možné, to znamená tam, kde chodník a priľahlá komunikácia spĺňajú požadované šírkové parametre. „Samozrejme, novelu zákona o cestnej premávke vítame. Zamedzením parkovania na chodníkoch sa uvoľní verejný priestor, ktorý má primárne slúžiť chodcom. Problematika parkovania na chodníkoch bude taktiež jednou zo súčastí pripravovanej celomestskej parkovacej politiky,“ dodal Peter Gavorník.

Zdroj: TS, mesto Martin

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …