sobota - 27. apríla, 2024
Etnofilm, Etnofilm v (Bar)múzeu

Etnofilm v (Bar)múzeu

Unikátnu prehliadku filmov zameraných na ľudovú kultúru a kultúrnu antropológiu si v dňoch 13. a 14. septembra 2023 budete môcť vychutnať v martinskom Barmuseu. Podujatie zavŕši vo štvrtok 14. septembra o 21.15 hod. koncert pesničkára Martina Geišberga.

Podujatie Etnofilm v múzeu je pofestivalovou prehliadkou najstaršieho filmového festivalu na Slovensku. Počas dvoch dní ponúkne divákom šesť filmov zo slovenskej a českej produkcie, ktoré nás počas posledných ročníkov Medzinárodného filmového festivalu Etnofim Čadca najviac zaujali. Výber toho najlepšieho pripravili Slovenské národné múzeum v Martine v spolupráci s kultúrnym centrom Barmuseum a Kysuckým kultúrnym strediskom v Čadci.

Program stredajšieho podvečera 13. septembra v Barmuseu odštartuje po 17.00 hod. film Voňavé remeslo (SR, 2021) o pomaly odchádzajúcej staršej generácii košikárov. Dokument Ovčiarskou cestou (SR, 2021) uchováva informácie o zanikajúcej forme tradičného zamestnania – pastierstve. Výnimočný film Černí Češi (ČR, 2022) rozpráva príbeh o nevšednom, no nepodarenom experimente. V osemdesiatych rokoch minulého storočia bolo v socialistickom Československu vychovaných 56 detí z Namíbie. Špeciálny vzdelávací program bol zameraný na výchovu detí do novej generácie politicky uvedomelej elity. Tento politický experiment zlyhal na začiatku deväťdesiatych rokov v dôsledku zásadných politických zmien v oboch krajinách. Deti boli násilne presídlené do Namíbie bez absolvovania základného vzdelania a bez akejkoľvek jazykovej a psychologickej prípravy, kde sa nedokázali kultúrne prispôsobiť. Dokumentaristi hľadali stopy dnes už dospelých namíbijských detí a sledovali ich osudy v Namíbii aj v Čechách.

Počas druhého premietacieho dňa – vo štvrtok 14. septembra sa prostredníctvom silného príbehu charizmatickej omamy Alexandry v dokumente Cesta von (SR, 2020) dozvieme o boji rómskych žien proti generačnej chudobe v segregovanej rómskej osade pri Zborove neďaleko Bardejova. Film Zem, ktorá hľadá svoje nebo (SR, 2016) je príbehom jednej horehronskej obce. Cez osudy jej obyvateľov je reflexiou sociálnej a ekonomickej reality súčasného Slovenska a zároveň hľadaním zmyslu bytia či vzťahu k svojej zemi a ku svojim koreňom. Osobnosť významného skladateľa Svetozára Stračinu v rovnomennom filme (SR, 2019) odhaľuje známy režisér Pavol Barabáš. Zberateľ ľudových piesní bol aj úspešným autorom filmovej hudby k známym dielam slovenskej kinematografie ako napríklad Pacho, hybský zbojník, Alžbetin dvor, Rysavá jalovica či Sváko Ragan.

Anotácie k filmom

Podujatie zavŕši vo štvrtok 14. septembra o 21.15 hod. koncert pesničkára Martina Geišberga.

Etnofilm, Etnofilm v (Bar)múzeu

ETNOFILM ČADCA je najstarším filmovým festivalom na Slovensku. Svoju históriu začal písať v roku 1980, keď sa v Čadci po prvý raz stretli tvorcovia filmov o ľudovej kultúre. Medzinárodná súťaž ponúka filmy na témy z oblasti sociálnej a kultúrnej antropológie a etnológie v širokom zábere, od rozmanitých prejavov tradičnej ľudovej kultúry až po mapovanie života súčasného človeka v komplexnosti a zložitosti meniaceho sa sveta i spôsobu života.

Zdroj: TS, SNM v Martine

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …