nedeľa - 19. mája, 2024
, Pozrite si Prchavú prítomnosť ale aj iné diela v rámci AMFO 2021

Pozrite si Prchavú prítomnosť ale aj iné diela v rámci AMFO 2021

Turčianske kultúrne stredisko v Martine srdečne pozýva na exteriérovú výstavu PRCHAVÁ PRÍTOMNOSŤ, ktorá vznikla v rámci projektu Fotografia v meste a je realizovaná s finančnou podporou mesta Martin.

Výstava je inštalovaná v Pešej zóne pri budove Millenia a vznikla z tohtoročnej odporúčanej témy AMFO 2021 – „Rodina“. Kurátorskú koncepciu výstavy pripravila Mgr. art. Lenka Lindák Lukačovičová, ArtD.  S výstavou prináša Turčianske kultúrne stredisko aj nový architektonický prvok – výstavný systém, ktorý sa stane súčasťou Pešej zóny Martina. Za architektonickým návrhom výstavného systému stojí štvorica mladých architektiek pôsobiacich v rámci občianskeho združenia WO|V|EN z Bratislavy.

Výstavný systém pre výstavu PRCHAVÁ PRÍTOMNOSŤ je založený na princípe rozhýbania dvoj-dimenzionálneho rámu do priestoru, inšpirovaného myšlienkou, že každá fotka nám otvára nový priestor, pozýva na objavovanie z perspektívy autora.

„Vďaka fotoaparátom, mobilným telefónom (či iným digitálnym zariadeniam) vznikajú tisícky fotografií, ktoré zaznamenávame vlastne nonstop. Veľká časť tohto záznamu je rodinného charakteru, lebo sa snažíme „zamraziť“ a pripomínať si vybrané chvíle. Snímky nám následne poskytujú sociologickú a psychologickú sondu do každodenných rituálov rodiny. Tiež sa stávajú súčasťou rodinného archívu, ktorý má v dejinách fotografie aj samotnej rodiny svoje osobitné miesto.

Téma rodiny je výborným impulzom k ďalšej tvorbe a nachádzaniu neustálej inšpirácie. Jej fotografovaním sa dá z dlhodobého hľadiska vytvoriť obsiahle fotografické dielo, ktoré môže viesť napríklad aj k jej uzmiereniu, alebo nájdeniu novej spoločnej cesty, vzťahov.“

Mgr. art. Lenka Lindák Lukačovičová, ArtD.

Výstava PRCHAVÁ PRÍTOMNOSŤ je len jedným zo série podujatí, ktoré prináša Turčianske kultúrne stredisko Martinčanom v rámci projektu AMFO 2021.

 

, Pozrite si Prchavú prítomnosť ale aj iné diela v rámci AMFO 2021

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …