sobota - 2. decembra, 2023
, Predseda Matice slovenskej zhodnotil jej pôsobenie za uplynulý rok

Predseda Matice slovenskej zhodnotil jej pôsobenie za uplynulý rok

Až 361 financovaných projektov regionálnej kultúry s národnou tematikou, viac ako 208-tisíc eur do matičnej vedy či 32 vydaných knižných titulov. To je len časť úspechov Matice slovenskej v roku 2018, ktoré ustanovizeň bilancovala v závere tohto roka.

Rok 2018 bol v znamení dôležitých výročí aj problémov

Širokospektrálnu činnosť dokázala Matica slovenská opäť zrealizovať po celom Slovensku, ale aj v spolupráci s krajanmi zo zahraničia. Vo vyhlásenom Roku slovenskej štátnosti dominovali v matičných aktivitách a podujatiach viaceré dôležité výročia udalostí, najmä Slovenského povstania a prvej SNR v 1848, prvého Česko-Slovenska v 1918, Krajinského zriadenia v 1928 a autonómie v 1938, Slovenského národného povstania v 1944 či vzniku Slovenskej republiky v 1993. Verejnosti pripomenula odkaz významných osobností, a to aj odhalením búst Matúša Dulu a Samuela Zocha. „Tento národno-duchovný pilier štátu ako jediná masovo udržiava a reálne rozvíja práve Matica slovenská. V nestabilnej dobe musíme v našom národe podporovať povedomie o Slovensku ako o sebavedomej a suverénnej krajine s vlastnými tradíciami a hodnotami,“ vysvetlil najhlavnejší zmysel Matice slovenskej v 21. storočí jej predseda Marián Gešper.

Omladené vedenie ustanovizne zvolené v novembri 2017 zároveň verejnosti celý rok otvorene vysvetľovalo problémy z minulosti. Predseda MS ich zosumarizoval. „Na kompletnú inventarizáciu celého Národného pokladu SR je potrebné vynaložiť veľké finančné prostriedky, ktoré v súčasnosti nie je Matica slovenská schopná nájsť vo svojich neštátnych zdrojoch. Vec Matičného fondu je momentálne v rukách orgánov činných v trestnom konaní pri plnej spolupráci MS. Obrazy Vincenta Hložníka nikdy neboli Maticou poškodené, čo potvrdila aj štátna reštaurátorka a o čom sa verejnosť presvedčila na výstave v Terchovskej galérii umenia,“ povedal Gešper.

Maticu čaká významné výročie

Zároveň sa vyjadril k aktuálnej mediálnej téme o ustanovizni: „Považujeme za škandalózne spolitizovanie odbornej Ceny Daniela Rapanta časťou médií a historickej obce. Daniel Rapant bol predsedom Historického odboru MS, ktorého súčasní členovia ocenili Jozefa Rydla za jeho odborné spracovanie témy slovenského exilu. Nie je možné spájať toto ocenenie s ničím iným, a už vôbec nie s bulvárnymi článkami, ktoré nemajú dôkaz v žiadnom právoplatnom odsúdení ani disciplinárnom rozhodnutí na území SR. Jozefa Rydla za jeho odborný prínos pre taliansku a európsku kultúru ocenil najvyšším štátnym vyznamenaním aj bývalý prezident Talianska Oscar Luigi Scalfaro,“

Matica slovenská oslávi budúci rok storočnicu svojho oživotvorenia v roku 1919. Bude to príležitosť predstaviť verejnosti obnovenie matičnej činnosti po vzniku prvej ČSR.

Zdroj: MS

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MHA Martin, Tri zápasy tri výhry. Hokejisti Martina si poradili s kvalitným súperom zo Senice

Tri zápasy tri výhry. Hokejisti Martina si poradili s kvalitným súperom zo Senice

V zápase tretieho kola 2. hokejovej ligy Martin hostil tím Senice vyskladaný z hráčov, ktorí …