utorok - 23. júla, 2024

Prežite skutočnú noc v múzeu v Martine (16. mája)

Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice v Martine vás pozýva na Noc múzeí a galérií, ktorá sa uskutoční v sobotu 16. mája od 16:00 do 22:00 hod.

Jedná sa o celoeurópske podujatie, ktoré má za úlohu prezentovať verejnosti kultúrne dedičstvo s cieľom šíriť informácie o kultúrnej rozmanitosti európskych krajín a vyzdvihovať dôležitosť jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene. To všetko je realizované netradičným spôsobom, keďže brány galérií a múzeí sa pre návštevníkov otvoria vo večerných hodinách. Práve vďaka netradičnému času návštevy galérií a múzeí majú návštevníci možnosť zažiť neopakovateľnú atmosféru, ktorú noc sama o sebe prináša a v spojitosti s návštevou priestorov, ktoré dýchajú históriou, sa zážitok z podujatia ešte znásobuje.

V Turčianskej galérii sme pripravili bohatý program začínajúci o 19:00. Návštevníci si budú môcť prezrieť čerstvo otvorenú výstavu s názvom Pocta Galandovi, ktorá je  pripravená pri príležitosti 120. výročia narodenia tohto významného maliara, grafika, knižného ilustrátora a vynikajúceho výtvarného pedagóga. Jej cieľom je pripomenúť a uctiť si pamiatku a dielo vynikajúceho umelca zakladateľskej generácie moderného slovenského výtvarného umenia. Ďalšia časť programu sa nazýva Nový pohľad na krajinu, kde sa návštevník formou workshopu dozvie viac o tzv. psychologickej estetike. Pozorný divák zrazu v krajine spozná životné prejavy, ktoré sú príčinou spätosti človeka s prírodou. Ak máte doma obraz a nepoznáte jeho autora prípadne cenu, neváhajte a prineste ho k nám. V časti programu Čo mám doma… Vám naši odborní pracovníci ochotne a bezplatne poradia.

Tak isto sme pripravili rôzne zaujímavé formy objavovania a spoznávania výtvarných diel. V programe samozrejme nesmie chýbať prehliadka našej stálej expozície no tentoraz s úlohou pre návštevníkov – vybrať tie najzaujímavejšie diela. Tvorivé dielne Ateliéru Kocúr pre deti ale i tých skôr narodených prinášajú mnoho zaujímavých aktivít. Návštevníci sa v túto čarovnú noc môžu na chvíľu stať umelcami a namaľovať si svoj vlastný obraz alebo si vytvoriť vlastnú sochu. Zaujímavou aktivitou je aj Trikotlač. Prineste svoje staré tričko a vdýchnite mu nový život s jedným z exkluzívnych motívov  od autorov ako sú Galanda a Vodrážka. Z nášho depozitu sme pre návštevníkov vybrali päť diel, ktoré si prostredníctvom sieťotlače môžu nechať vytlačiť na tričko. Noc vyvrcholí o 23:00 žrebovaním o zájazd do Paríža (4. – 9. 6. 2015). Do tohto žrebovania budú zaradení tí návštevníci, ktorí navštívia všetky výstavy a zapoja sa do vybraných aktivít.

, Prežite skutočnú noc v múzeu v Martine (16. mája)

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *