štvrtok - 25. apríla, 2024
, Pri ceste 1. triedy medzi Žilinou a Martinom vznikol nový mural
Foto: ŽSK

Pri ceste 1. triedy medzi Žilinou a Martinom vznikol nový mural

Pandémia koronavírusu extrémne zvýšila zaťaženie pracovníkov v zdravotníctve a tento stav trvá už viac ako 12 mesiacov. Aj keď sa situácia postupne zlepšuje, pracovníci prvej línie sú neustále pod veľkým tlakom, vo vypätých situáciách a mnohí z nich sa zapájajú do činností aj ako dobrovoľníci. Práve im je venovaná maľba s názvom RUKY, ktorá v týchto dňoch vznikla pri ceste 1. triedy medzi Žilinou a Martinom v rámci Roka dobrovoľníctva. Jej cieľom je vyjadriť podporu a vďaku všetkým, ktorí vynakladajú úsilie na záchranu ľudských životov.

S návrhom spolupráce na projekte oslovila Sekcia pre mládež ŽSK umelcov Martina Hríba a Radima Straku zo Street Art Academy. Keďže Sekcia pre mládež ŽSK cieli svoju činnosť na mladých ľudí v kraji, ako vyjadrenie vďačnosti pracovníkom prvej línie zvolila modernú formu muralu – veľkoplošnej maľby umiestnenej vo verejnom priestore. „Situácia v tejto dobe nebola jednoduchá pre nikoho z nás a preto sme sa spolu s Radimom Strakom rozhodli podporiť túto iniciatívu a prispieť našimi skúsenosťami v oblasti maľby muralov,“ povedal Martin Hríb. Z myšlienky držiacich sa rúk vznikol návrh RUKY, ktorí následne umelci zo Street Art Academyvizuálne spracovali a vytvorili.Cesta od návrhu ku realizácii vizuálu, ktorý by nerušil vodičov na vyťaženej ceste pod Strečnom, bola i preskúsených výtvarníkov výzvou. S tou im pomohla spolupráca a organizácia zo strany Sekcie pre mládež ŽSK, ktorá od začiatku prekonala očakávania.

Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová vysvetlila hlavnú myšlienku výtvarného spracovania: RUKY je projekt, ktorý podporuje umelecké vyjadrenie mladých, prezentuje dobrovoľníctvo a nesie odkaz vďaky. Príbeh, v ktorom sa spája ruka žiadajúca pomoc s rukou pomoc dávajúcou. Je to poďakovanie tým, ktorí mnoho dali, aby sme prešli náročným obdobím. Vizuálne znázornenie maľby RUKY nám má pripomínať situácie, v ktorých každý jeden z nás niekedy pomoc potrebuje a niekedy je jeho pomoc pre druhých viac než potrebná.

Pre tvorbu vizuálneho poďakovania si Sekcia pre mládež ŽSK zámerne zvolila frekventovaný úsek cesty medzi Martinom a Žilinou. Pre vytvorenie projektu RUKY dal v tejto časti cesty zelenú i Krajský dopravný inšpektorát v Žiline. Maľba, ktorá bude pripomínať všetkým motoristom nesmierne úsilie ľudí z prvej línie, tak vdýchla nový život nevyužitým, pohľadovo nevzhľadným betónovým panelom a skrášlila zanedbané prostredie.

Do realizácie vizuálneho poďakovania RUKY sa podarilo zapojiť dobrovoľníkov z Oravy – Žilinského dobrovoľníckeho centra s dobrovoľníkom z Talianska, Liptova – Komunitnej nadácie Liptov a z Rozvojovej agentúry ŽSK. Prácu s dobrovoľníkmi ocenil aj Martin Hríb zo Street Art Academy: Príjemne nás prekvapilo, ako sa žiaden z dobrovoľníkov nebál chytiť do ruky štetec, špachtľu alebo valček a zanechať tam aj kúsok svojej vďaky pre všetkých, ktorí si to zaslúžia. Dlhodobo sa venujem práci smládežou, ale taký počet šikovných mladých ľudí, ktorých organizácia zastrešuje, som dlho nestretol. Ešte raz jedna veľká vďaka všetkým zainteresovaným za možnosť zúčastniť sa a verím, že do budúcna budeme spoločne pokračovať na ďalších projektoch.

Mural RUKY našiel odozvu aj medzi súkromnými spoločnosťami, ktoré dobrú myšlienku finančne podporili: JUB, s.r.o – podkladové farby a  ROOFTOP – spreje. Chceme sa poďakovať umelcom a sponzorom za ich pozornosť voči mladým ľuďom a pracovníkom prvej línie a všetkým dobrovoľníkom za ochotnú pomoc pri realizácii.  Bez nich by nebolo možné túto maľbu uskutočniť,“ doplnil Marcel Rypák – koordinátor projektov Sekcie pre mládež ŽSK.

Zdroj: ŽSK

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …