Takmer 500 tichých svedkov búrlivého spolužitia medzi spočiatku znepriatelenými etnikami na našom území predstavuje výstava Avari a Slovania na sever od Dunaja. V sobotu 25. júna o 10.00 hod. ju pri komentovanej prehliadke predstaví kurátor Marek Both. Vo výstavných priestoroch Slovenského národného múzea v Martine – Etnografického múzea ju majú návštevníci možnosť vidieť do 31. augusta.
Do konca letných prázdnin je prístupná putovná archeologická výstava Avari a Slovania na sever od Dunaja, prezentujúca unikátny materiál z obdobia príchodu prvých Slovanov na naše územie až po vznik Veľkomoravskej ríše. Návštevníci máju možnosť vidieť takmer 500 artefaktov zapožičaných z niekoľkých domácich a zahraničných inštitúcií, ako aj od súkromných zberateľov. Väčšinu prezentovaného materiálu tvoria šperky, súčasti odevov a konských postrojov z drahých kovov, no nechýbajú ani predmety dennej potreby, keramika alebo zbrane. Výstavnú prestíž zvyšuje fakt, že až 99 % materiálu tvoria originálne predmety. K doplnkom obohacujúcim celkový estetický zážitok z podujatia patria rekonštrukcie slovanského žiarového hrobu a avarského kostrového hrobu bojovníka s koňom alebo trojrozmerný model mohyly slovanského veľmoža.
Putovnú archeologickú výstavu pripravili spolu so Slovenským národným múzeom v Martine Archeologický ústav Akadémie vied ČR v Prahe a Brne, Archeologický ústav SAV v Nitre, Avar Kori Életmódrekonstrukciós és Kulturális Alapítvány, Podunajské múzeum v Komárne, Nagy Gyula Területi Múzeum z Orosházy a Tribečské múzeum v Topoľčanoch.
Autor: Milena Kiripolská
Foto: oficiálny plagát