štvrtok - 25. apríla, 2024
, Rádio Rebeca podporuje našich paralympionikov. Poďte do toho s nami!

Rádio Rebeca podporuje našich paralympionikov. Poďte do toho s nami!

Zimné paralympijské hry 2018 odštartovali! Aj Žilinský kraj má slušné zastúpenie na tomto veľkolepom športovom podujatí a Rádio Rebeca sa chopilo príležitosti, aby sme vás pravidelne informovali o dianí v Pjongčangu.

Tréner a vedúci tímu zjazdového lyžovania Martin Makovník je s nami kontakte a posúva nám informácie zo zjazdovky aj zo zákulisia. A kto ďalší z nášho kraja je členom tejto reprezentácie? Natália Šubrtová ako navádzačka Henriety Farkašovej, Mária Zaťovičová – navádzačka Mareka Kubačku, Adam Šubrt ako asistent. Z Dolného Kubína je to nevidiaci pretekár Marek Kubačka a v kategórii stojacich žien Petra Smaržová zo Žiliny.

Všetkým držíme palce, sledujte ZPH s nami! Seriál pravidelne aktualizujeme.

14. marec

Ďalšie zlato? Farkašová sa nezastaví!

Tomu sa hovorí plnenie cieľa! Slovenská reprezentantka v lyžovaní Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou získali na zimných paralympijských hrách v Pjongčangu už štvrté zlato. V stredu triumfovali v obrovskom slalome zrakovo postihnutých žien. V slalome sa Farkašová pokúsi splniť svoj cieľ – získať na týchto hrách päť najcennejších kovov. Podarí sa jej to? Jasné!!! Držíme palce!

Henrieta Farkašová: „Pred prvým kolom som bola taká sklesnutá, snažila som sa nabudiť. Po tom náskoku, ktorý sme získali, som sa ukľudnila, a pred druhým kolom už som sa cítila v pohode a bez nejakých stresov. Prišiel tam aj nejaký záklon v druhom kole, ale nebol taký dramatický ako včera. Vcelku to boli dve veľmi solídne jazdy a s obrovským náskokom sme dnes vyhrali. Takže super a tešíme sa veľmi, že sme prekonali naše doterajšie maximum a máme štvrtú zlatú medailu z paralympiády.“

Medzi telesne znevýhodnenými stojacimi ženami skončila Petra Smaržová piata. Po Farkašovej zlate pridal striebro z obrovského slalomu v kategórii zrakovo znevýhodnených mužov Jakub Krako s navádzačom Branislavom Brozmanom. Víťaz utorkovej kombinácie Miroslav Haraus skončil štvrtý a úplne nevidiaci Marek Kubačka piaty.

Zrakovo znevýhodnené

1. Henrieta Farkašová /n. Natália Šubrtová (SVK) 2:23.00, 2. Menna Fitzpatrick /n. Jennifer Kehoe (GBR) +5.34, 3. Melissa Perrine /n. Christian Geiger (AUS) +5.81

Telesne znevýhodnené stojace

1. Marie Bochet (FRA) 2.22.92 ….. 5. Petra Smaržová (SVK) +8.14

Slovensko aktuálne disponuje bilanciou 9 medailí / 6 zlatých – 2 strieborné – 1 bronzová medaila/, čo nás radí na popredné priečky medzi súťažiacimi krajinami.  Sumár výsledkov za uplynulé dni a pozdrav z Pjongčangu posiela Martin Makovník:

13. marec

Slovensko získalo ďalšie zlato! Farkašová triumfovala v superkombinácii

Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou získali ďalšie zlato! Tretie prvenstvo získali v superkombinácii v kategórii zrakovo postihnutých žien. Pred tým Farkašová zvíťazila v zjazde a v super-G.

V superkombinácii mužov získal zlato v super – G aj Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom, za nim Jakub Krako s navádzačom Branislavom Brozmanom.

Petra Smaržová v rovnakej disciplíne medzi telesne znevýhodnenými stojacimi ženami skončila na 6. mieste os stratou 9,23 sekundy na kanadskú víťazku Mollie Jepsenovú.

Slovensko aktuálne disponuje bilanciou 5 zlatých – 1 strieborná – 1 bronzová medaila.

Zdroj: spv.sk

12. marec

Aktuálne dianie v Pjongčangu, súhrn výsledkov, dokonca i stručnú predpoveď počasia nám poskytol Martin Makovník, tréner a vedúci tímu zjazdového lyžovania:

11.marec

Super G: druhé zlato Henriety Farkašovej!

Najúspešnejšia slovenská lyžiarka naplnila predpoklady aj v druhých pretekoch XII. ZPH a zvíťazila s navádzačkou Natáliou Šubrtovou pred dvojicou britských pretekárok. V Pjongčangu tak zatiaľ plní svoj zámer – vyhrať 5 zlatých medailí.

„Na trati som sa dnes cítila veľmi dobre, aj keď bola horšia ako včera. V niektorých pasážach bola mäkšia, boli tam ryhy. Ale inak som si  ju užívala a myslím si, že som odviedla dobrú prácu, aj keď tam boli nejaké drobnejšie zaváhania. Celkovo hodnotím jazdu pozitívne a teším sa z výsledku“, povedala momentálne už sedemnásobná paralympijská víťazka bezprostredne po pretekoch.

Vrátila sa aj k jednotlivým časovým úsekom svojej jazdy. „Ja zvyknem mať väčšinou také pomalšie štarty, pár brán kým sa do toho dostanem, takže tie prvé medzičasy bývajú pomalšie. Dnes to bolo tiež tak a potom som to doháňala vo zvyšnej časti trate. A v tej spodnej časti to bola taká technickejšia pasáž a tam mám navrch oproti súperkám. To sú časti trate, kde ich môžem poraziť“.

Medailový ceremoniál

Vo Vancouvri 2010 Henrieta Super G vyhrala, pred štyrmi rokmi v Soči v tejto disciplíne skončila bez medaily. „Ani som sa nad tým nejak nezamýšľala, že som v Soči v tejto disciplíne spadla. Snažila som sa len zájsť skvelú jazdu, takú akú viem, lebo rýchlostné disciplíny mám rada. Práve v tejto sezóne sme si ich veľmi neužili, tak som si povedala, že musím naplno využiť tieto skvelé podmienky, ktoré tu sú a som rada, že sa to aj podarilo.“

Naša jediná zástupkyňa v súťaži telesne znevýhodnených stojacich žien Petra Smaržová preteky nedokončila. „Nevošla som sa do bránky, mala som zlý nájazd. Bola to prechodová bránka, za horizontom v oblúku. Tento neúspech chcemčo najskôr hodiť za hlavu a pripraviť sa na ďalšie súťaže“, povedala.

Výsledky žien:

1. Henrieta Farkašová/n. Natália Šubrtová (SVK) 1:30.17, 2. Millie Knight/n. Brett Wild (GBR) +3.59, 3. Menna Fitzpatrick /n. Jennifer Kehoe (GBR) +4.37

1. Marie Bochet (FRA) 1:32.83 ……Petra Smaržová (SVK) nedokončila

10. marec:

Prvý súťažný deň: Slovensko má zlato a striebro!

Disciplínou zjazd sa v stredisku Jeongseon dnes ráno rozbehli súťaže alpských lyžiarov na ZPH 2018. Ako prvé štartovali zrakovo znevýhodnené ženy a Henrieta Farkašová potvrdila svoju pozíciu veľkej favoritky.

Po jej úvodnom triumfe s navádzačkou Natáliou Šubrtovou vyšli na trať aj rovnako znevýhodnení muži a Jakub Krako s navádzačom Branislavom Brozmanom obsadili striebornú priečku za víťazným Kanaďanom Macom Marcouxom. S medailovými ambíciami vstupoval do zjazdu aj Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom, ktorí boli dokonca v meranom tréningu rýchlejší ako dvojica Krako – Brozman. Zmaril ich však Harausov pád krátko po štarte.    „Je to skvelý pocit a užívame si to. Tak ako celú jazdu, aj tieto momenty po pretekoch. Mala som problém v jednej pasáži, ale udržala som to. Jazda bola dobrá, rýchla, plynulá a aspoň ja som sa počas nej dobre cítila. A mala som dobrý pocit aj po dojazde do cieľa. Aj čas bol dobrý, takže sme si verili, že by to mohlo vyjsť na víťazstvo, hoci Millie Knight nám trošku zdvihla adrenalín. Bolo tam také napätie, ale dopadlo to v náš prospech a tešíme sa z toho“, povedala bezprostredne po pretekoch najúspešnejšia slovenská zimná paralympionička.  Výsledky: 1. Henrieta Farkašová/n. Natália Šubrtová (SVK) 1:29, 72, 2. Millie Knight /n. Brett Wild GBR) + 0, 86, 3. Eleonor Sana/Chloe Sana (BEL) + 1, 88
Zdroj: spv.sk

9. marec:

„Paralympijský oheň už horí,“ pozdravuje z Pjongčangu Mária Zaťovičová na svojom facebooku. V sobotu treba držať zjazdárom palce! Marek Kubačka s navádzačkou Majkou majú prvý pretek v nedeľu v disciplíne Super G. Do toho!