nedeľa - 14. júla, 2024
, Reťazenie II. – Stopy štúrovcov v Turci

Reťazenie II. – Stopy štúrovcov v Turci

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK s finančnou podporou Žilinského samosprávneho kraja pripravilo pre Štúdio turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov a pre všetkých záujemcov o výtvarnú tvorbu, sochárstvo a rezbárstvo cyklus tvorivých dielní pod názvom Reťazenie II. – Stopy štúrovcov v Turci.

Projekt „Reťazenie II.“ je pokračovaním série tvorivých plenérov pre neprofesionálnych umelcov, ktoré sa prvýkrát uskutočnili v roku 2014. Tohtoročný projekt je založený na tradícii, ktorá je v našom regióne mimoriadne silná. Práve v roku 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra si chceme aj týmto spôsobom pripomenúť odkaz štúrovskej generácie a miesta s ňou spojené.

Prvý z cyklu plenérov sa uskutočnil 21. júna 2015 v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Múzeu slovenskej dediny, v druhom sme zavítali v nedeľu 16. augusta 2015 do malebnej obce Blatnica.

Počasie bolo žičlivé a umožnilo účastníkom stráviť deň na čerstvom dedinskom vzduchu, kde si oddýchli, načerpali pozitívnu energiu z prírody turčianskeho vidieka, ale hlavne zbierali nové podnety pre svoju tvorbu. Na ich prácu dohliadal lektor Ján Prostredný, odborne ich viedol a usmerňoval, hodnotil nimi vytvorené diela… Počas plenéru si osemnásti neprofesionálni umelci vyskúšali rôzne techniky – kresbu ceruzkou, uhlíkom, pastelom, či farbami.

V sobotu 22. augusta 2015 bude Reťazenie II. pokračovať už svojim tretím plenérom. Výtvarníci a rezbári sa stretnú v obci Trebostovo počas multižánrového podujatia Deň radosti.

Autor: Monika Ondrušová
Foto: Turčianske kultúrne stredisko v Martine

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *