pondelok - 27. mája, 2024
, RK: Primátor dal podnety na tri inštitúcie kvôli zápachu v meste

RK: Primátor dal podnety na tri inštitúcie kvôli zápachu v meste

Radnica v Ružomberku eviduje desiatky sťažností obyvateľov mesta v súvislosti zo zápachom v Ružomberku v uplynulých dňoch. Situáciu magistrát rieši intenzívne a na viacerých úrovniach.

Primátor mesta Igor Čombor podal podnet na prešetrenie vzniknutej situácie na tri inštitúcie – Slovenskú inšpekciu životného prostredia, Okresný úrad – odbor životného prostredia a Regionálny úrad verejného zdravotníctva. „Nie je nám ľahostajné, v akých podmienkach žijú obyvatelia Ružomberka. Od začiatku sa zápachu v meste a okolí venujeme, pričom podané podnety boli len jedným z krokov, ktoré sme v tejto oblasti urobili,“ hovorí Igor Čombor.

Okrem toho rokoval primátor s vedením ružomberských papierní, pričom ho zaujímali najmä opatrenia, ktoré spoločnosť prijala, aby sa situácia neopakovala. „V súčasnosti sa uskutočňujú všetky potrebné úkony, spojené so skúmaním vzniknutej situácie. Po spracovaní výsledkov uvedených úradov budú Ružomberčania bezodkladne informovaní,“ dodal primátor.

Obyvatelia mesta sa sťažovali na štipľavý a intenzívny zápach. Papierne priznali, že došlo ku krátkodobému výpadku systému spaľovania zapáchajúcich látok v závode, pričom na krátky čas počas prechodu na záložný zdroj boli do ovzdušia uvoľnené plyny cez uhlíkové filtre, čo spôsobilo dočasný zápach. Za tento incident sa spoločnosť ospravedlnila. K nedostatočnému rozptýleniu zápachu v ovzduší prispelo aj nepriaznivé počasie, inverzia a smog z dopravy aj vykurovanie tuhým palivom v rodinných domoch. Kvôli týmto faktorom, ktoré patria k hlavným zdrojom znečistenia v Ružomberku podľa štúdie prašnosti, sa intenzívnejšie šíril aj zápach z papierní. „Mesto Ružomberok pripravuje program zlepšenia komunikácie medzi radnicou a obyvateľmi tak, aby bol v podobných situáciách každý Ružomberčan informovaný v čo najkratšom čase,“ doplnil na záver primátor Igor Čombor.

Zdroj: mesto Ružomberok

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Noc múzeí a galérií, Noc múzeí a galérií v SNM v Martine ponúkne špeciálny program v troch múzeách. Všetky môžete navštíviť na jednu vstupenku!

Noc múzeí a galérií v SNM v Martine ponúkne špeciálny program v troch múzeách. Všetky môžete navštíviť na jednu vstupenku!

Netradičná noc plná nových poznatkov, aktivít i zábavy čaká všetkých, ktorí zavítajú do Slovenského národného …