nedeľa - 14. júla, 2024
, Ružomberčania protestovali pri papierňach, prekáža im enormný zápach
Ilustračné foto

Ružomberčania protestovali pri papierňach, prekáža im enormný zápach

Rozhorčenie a obavy z enormného zápachu, ktorý sa v posledných dňoch šíril v Ružomberku, vyjadrila v stredu popoludní pri administratívnom centre papierenskej spoločnosti viac ako stovka Ružomberčanov. Protestujúci žiadali odborné a objektívne posúdenie negatívneho vplyvu fabriky na obyvateľov, ovzdušie i samotný región.

Vlna nevôle sa zdvihla najmä v posledných dňoch

Zhromaždenie zvolalo občianske združenie (OZ) Ochrana ovzdušia dolný Liptov. „Zápachy, ktoré sa šíria, sú nad hranicou ľudskej tolerancie a únosnosti. Pokiaľ naozaj nedokážu zabezpečiť bezpečnú prevádzku na takej úrovni, aby sa nešíril zápach, budeme verejnú nespokojnosť prejavovať naďalej a pravidelne. Na základe všetkých reakcií Ružomberčanov na sociálnych sieťach, ktorí sa sťažovali na množstvo zdravotných problémov, dokážeme deklarovať, že vedľajšie vplyvy cítiť. Chceme, aby slogan Náš najlepší sused nevyznieval cynicky, ale bol naozaj plnohodnotným sloganom modernej firmy,“ uviedol Patrik Lupták z OZ Ochrana ovzdušia dolný Liptov.

Enormný zápach spôsobil výpadok systému spaľovania zapáchajúcich látok v kombinácii s inverzným počasím. Spoločnosť sa v pondelok (21.1.) ospravedlnila obyvateľom mesta aj okolitých obcí. „Na krátky čas, kým boli plyny presmerované do záložného zdroja, prechádzali cez uhlíkové filtre do ovzdušia a spôsobili nepríjemnosti voči verejnosti. Aktuálny inverzný stav počasia spôsobil, že obťažujúci zápach zotrval v kotline po dlhý čas. Z našej výroby neunikli do ovzdušia žiadne nebezpečné látky, ale uvedomujeme si nepríjemnosť situácie a obyvateľom mesta a okolitých obcí sa týmto chceme ospravedlniť,“ uviedla spoločnosť v stanovisku.

Protestujúci pripomenuli, že bojujú za zdravie

Podporujú akýkoľvek technologický rozvoj, ktorý prináša pracovné miesta a udržanie stability fabriky, ale zároveň pri dodržaní komfortu bežného života ľudí v modernej Európe. „V dnešnej dobe pri pridanej hodnote, prosperite fabriky a získaných dotáciách si myslím, že či už je to RK3 alebo akýkoľvek technologický proces, dokážu ho zabezpečiť na takej úrovni, aby sa zápachy nešírili. My tu chceme žiť, my nechceme odísť,“ upozornil Lupták.

Manažér pre komunikáciu Mondi SCP Ľubomír Čech v reakcii na protest uviedol, že ich organizátori neoslovili, no ich konanie berú na vedomie. „Rešpektujeme práva občanov na zhromaždenie a vyjadrenie ich nesúhlasu. Naša spoločnosť berie súčasnú situáciu aj odozvu verejnosti na ňu vážne a organizátorov protestu sme pozvali na otvorenú diskusiu vo veci tejto témy. Naši odborníci aktívne hľadajú technické riešenia, ktoré znížia výskyt zápachu,“ skonštatoval.

Podľa ružomberského hovorcu Viktora Mydla si vedenie mesta uvedomuje vážnosť situácie. „Primátor dal podnet na prešetrenie kompetentným úradom – inšpekcii životného prostredia, okresnému úradu, odboru životného prostredia, a regionálnemu úradu verejného zdravotníctva,“ povedal s tým, že o výsledkoch budú občanov bezodkladne informovať.

Dodal, že radnica stojí na strane občanov a rešpektuje aj to, že chcú žiť v zdravom meste. Na druhej strane však stojí sčasti aj na strane papierní, pretože zamestnáva množstvo ružomberských rodín. Zlepšiť chcú preto informovanosť medzi spoločnosťou, mestom a občanmi, aby vedeli včas informovať občanov, pokiaľ by došlo k takejto udalosti.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …