štvrtok - 22. februára, 2024
, Scénická žatva 2015: 93. ročník súťaží slovenských divadelných súborov štartuje už o pár dní

Scénická žatva 2015: 93. ročník súťaží slovenských divadelných súborov štartuje už o pár dní

Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky organizuje už 93. ročník súťaží slovenských divadelných súborov. Festival prebieha v termíne 26. – 30. augusta v priestoroch Slovenského komorného divadla v Martine. Scénická žatva 2015 má vo svojom podtitule „Prekroč hranice!“

Na Scénickej žatve budú prezentované inscenácie divadelných súborov, ktoré boli do programu festivalu zaradené z celoštátnych postupových prehliadok amatérskeho divadla, divadla mladých, detskej dramatickej tvorivosti, divadla dospelých hrajúcich pre deti, divadla poézie a umeleckého prednesu. Na Scénickej žatve sa udeľuje Cena za tvorivý čin roka, ktorú si z festivalu odnesie najlepšia inscenácia tohto roka. V hlavnom súťažnom programe sa predstaví 11 divadelných súborov. Komponovaný program najlepších recitátoriek Hviezdoslavovho Kubína režijne pripraví Peter Janků.

O Cene za tvorivý čin roka bude rozhodovať odborná porota, ktorá bude pracovať v zložení: režisér Patrik Lančarič, režisér a hudobník Jozef Vlk, teatrologička Dária Fojtíková Fehérová, divadelná kritička Dáša Čiripová a režisérka Alena Lelková. Od roku 2004 sa v rámci festivalu uskutočňujú aj tvorivé divadelné dielne EduArt, ktoré sú zamerané na rôzne oblasti scénického umenia. Účastníci tvorivých divadelných dielní budú pracovať pod lektorským vedením Júlie Rázusovej a Michaely Zakuťanskej v dielni Od témy na hrane k bezhraničnému divadlu, workshop fyzického divadla bude viesť Stanka Vlčeková, v divadelnej dielni Filipa Hajduka sa účastníci budú venovať Pouličnému divadlu a Ján Ptačin bude viesť workshop svetelného dizajnu.

Prvý festivalový deň otvorí vernisáž výstavy Detaily Procesu, dokumentujúcej súčasnú tvorbu študentov Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU v Prahe. Seminár o súčasnom divadle 3xS bude viesť Vojtěch Variš.

V spolupráci so Slovenským strediskom AITA/IATA, medzinárodnej organizácie amatérskeho divadla, sú každoročne do programu zaradené kolektívy zo zahraničia. V tomto ročníku to budú kolektívy z Rakúska, Českej republiky a Srbska.

Návštevníkov Scénickej žatvy okrem hlavného súťažného programu čaká aj bohatý sprievodný program, každodenné diskusné fórum, koncerty, stand up či filmové prednášky Petra Konečného.

Spoluorganizátormi festivalu sú mesto Martin, Centrum kultúry Martin, n. o., Dom odborov Strojár, Slovenské stredisko AITA/IATA, Slovenské komorné divadlo, Turčianske kultúrne centrum.

, Scénická žatva 2015: 93. ročník súťaží slovenských divadelných súborov štartuje už o pár dníZdroj: nocka.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *