sobota - 13. apríla, 2024
, Scénická žatva vstúpila do svojho 91. ročníka

Scénická žatva vstúpila do svojho 91. ročníka

Martin, 28. augusta – Stredajší večer sa v priestoroch Slovenského komorného divadla v Martine niesol oficiálnym otvorením ďalšieho ročníka súťaží slovenských divadelných súborov pod názvom Scénická žatva 2013.

„Scénická žatva 2013 vstupuje do svojho 91. ročníka a ide o najstarší európsky festival amatérskeho divadla, čo prináleží aj mestu Martin ako mekke slovenskej kultúry,“ predstavil súťaž projektový manažér Scénickej žatvy Michal Ditte.

Tohto roku sa Scénickej žatvy opätovne zúčastňujú najlepšie inscenácie a divadelné súbory postupových súťaží amatérskeho divadla, ktoré sa divákom i odbornej porote predstavia v kategóriách ako amatérske divadlo dospelých, divadlo dospelých hrajúcich pre deti, divadlo mladých, divadlo poézie, detská dramatická tvorivosť, ale aj umelecký prednes poézie a prózy.

Javiská Scénickej žatvy však nepatria len slovenským nádejným umelcom. Ako po iné roky, i tentoraz do Martina zavítali aj umelci z rôznych krajín. „Zo zahraničných súborov tohto roku prijali ponuku súbory z Litvy Rokiskis People´s theater, český divadelný súbor KÁŤAjeBÁRAjeSKÁLA i divadelnú súbor z Nemecka Dance Theatre Company „Arabesque – Vis á Vis“ of the TPZ Lingen, ktoré predvedie svoje tanečné vystúpenie,“ prezradil Michal Ditte.

Okrem prezentačného programu v rámci festivalu prebieha aj vzdelávacie podujatie s názvom Tvorivé divadelné dielne Eduart, ktoré je tohto roku koncipované na netradičné prvky v divadle. „Lektori týchto dielní ako Iveta Ditte Jurčová, Erik Bartoš a mexická lektorka Citlali Huezo Sanchéz sa zaoberajú performanciou, dokumentárnym divadlom, site specific, a video artom. Okrem týchto aktívnych tvorivých dielní sú na programe aj semináre súčasného divadla,“ dodáva Ditte. Tie prebiehajú pod vedením doktorky Eleny Knopovej zo Slovenskej akadémie vied a prodekana Vysokej školy múzických umení Miroslava Dacha.

Ani 91. ročník Scénickej žatvy by sa však nezaobišiel bez svojej odbornej poroty, ktorá bude mať pod dohľadom všetky umelecké vystúpenia. Z jej aktuálneho zloženia projektový manažér neskrýval nadšenie: „Tohto roku je odborná porota širokospektrálne zameraná. Už to nie sú len režiséri a teatrológovia, ale konečne máme aj scénografa, hudobníka a rôzne iné zložky, ktoré môžu fundovane zhodnotiť amatérske divadelné snaženie tohto roka. Medzi členmi poroty sú napríklad scénograf Peter Janků, teatrológovia Miroslav Zwiefelhofer a Lenka Dzadíková, režisér Aleš Bergman a dramaturg Miklós Forgács.“

Scénická žatva ako najstarší festival neprofesionálneho divadla v Európe je dôležitým prostriedkom pri zviditeľňovaní slovenského neprofesionálneho divadla a Slovenska v zahraničí. Ambíciou festivalu v budúcich rokoch je podpora vzdelávania v spolupráci so zahraničnými lektormi a taktiež aj vytvorenie priestoru pre konfrontáciu medzi profesionálnym a neprofesionálnym divadlom.

Podujatia Scénickej žatvy si v Martine môžete vychutnať od 27. do 31. augusta. Podrobný program môžete nájsť i prostredníctvom internetovej stránky Slovenského komorného divadla v Martine – divadlomartin.sk.

foto: Erik Bartoš

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *