piatok - 8. decembra, 2023
, V Martine si uctili pamiatku obetí Slovenského národného povstania

V Martine si uctili pamiatku obetí Slovenského národného povstania

V stredu si aj Martinčania pripomenuli 69. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania. Tradičným pietnym aktom kladenia vencov si tak uctili pamiatku všetkých, ktorí v boji za slobodu obetovali svoje životy.

Pietneho aktu kladenia vencov sa zúčastnil aj Juraj Blanár, predseda Žilinského samosprávneho kraja, martinský primátor Andrej Hrnčiar i prednosta Obvodného úradu v Martine Marian Ličko. Svoju úctu prišli vyjadriť aj príslušníci Ozbrojených síl SR Posádka Martin, zástupcovia Policajného zboru SR, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, členovia Červeného kríža, predstavitelia štátnej správy aj samotní občania.

Významným hosťom pietneho aktu bola aj Mária Pelcrová, plukovníčka, vojnová veteránka, držiteľka 33 vyznamenaní za svoje zásluhy, ktorá pomáhala a ošetrovala vojakov na fronte 2. svetovej vojny.

Ako uviedol hovorca mesta Martin Jozef Petráš v tlačovej správe, na území mesta Martin sa s pamiatkou SNP viažu tri pietne miesta: Pomník hrdinov SNP na Bukovinách, Pamätník SNP na Severe a Cintorín padlých v Priekope. Účastníci si položením vencov uctili pamiatku a odkaz SNP v polhodinovom odstupe na všetkých troch lokalitách. Súčasťou programu boli aj vystúpenia regionálnych telies dychová hudba Turčianka, spevácka skupina Lúč, ľudová hudba Skupinka, spevácka skupina Severanka a spevácka skupina Priekopčanka. Hudobné telesá priebeh obohatili smútočným chorálom, hymnickými piesňami či skladbami Partizánka, Na Kráľovej holi a V diaľke pod Tatrami.

V spojitosti s oslavami SNP je už tradíciou mesta Martin aj cyklistický maratón, ktorý sa koná už piaty rok a ktorého dráha vedie práve po ceste SNP. Tento MERIDA Cyklomaratón vznikol z podnetu martinského primátora Andreja Hrnčiara. „Hľadal som cestu, ako by bol význam udalostí, boje a obetavosť účastníkov povstania najmä medzi mladšou generáciou známejší. Osobne si odkaz SNP veľmi vážim a zároveň som vášnivý cyklista, preto som sa rozhodol zorganizovať Cyklomaratón, ktorý povedie práve po ceste SNP a vtiahne tak do osláv tohto významného medzníka našich dejín nielen širšiu verejnosť, ale aj mladšiu generáciu,“ oboznámil nás s dôvodom vzniku cyklomaratónu Andrej Hrnčiar.

Tohtoročný pretek sa uskutoční už túto sobotu 31 augusta. Pre cyklistov sú pripravené dva okruhy, vzhľadom na ich kondíciu. Dlhší okruh meria 100 kilometrov a pre rekreačných cyklistov je pripravený okruh dlhý 65 kilometrov. Štartovať sa bude spred Turčianskej galérie.

 

 foto: autor

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *