streda - 24. apríla, 2024
, Septembrové zastupiteľstvo prinieslo niekoľko pozitívnych zmien

Septembrové zastupiteľstvo prinieslo niekoľko pozitívnych zmien

V pondelok 26. septembra sa žilinskí poslanci zišli na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Na návrh primátora Igora Chomu poslanci okrem iného rokovali aj o témach ako bezplatná MHD pre doprovod detí do troch rokov, spolufinancovanie realizácie projektu dažďovej a splaškovej kanalizácie v Považskom Chlmci či rekonštrukcia technologických zariadení na mestskej krytej plavárni.

Na septembrovom zastupiteľstve sa prerokoval návrh, aby osoba v doprovode dieťaťa do troch rokov využívala služby MHD bezplatne. Doteraz bolo naše mesto jedno z mála na Slovensku, ktoré umožňovalo cestovať zadarmo sprievodu s kočíkom. Od 1. októbra 2016 budú môcť napríklad mamičky s deťmi do troch rokov cestovať úplne bezplatne.

O realizácii dažďovej a splaškovej kanalizácii rokoval Igor Choma priamo s generálnym riaditeľom SEVAK-u Miroslavom Kundríkom už dlhšiu dobu a podarilo sa im tento projekt dotiahnuť do finálnej fázy pred spustením výstavby. Dohodli sa na postupe pri zabezpečovaní potrebných povolení a výbere zhotoviteľa stavby. Spoločnosť SEVAK, a.s. zabezpečuje vypracovanie komplexného riešenia odvedenia odpadových vôd z mestskej časti Považský Chlmec. Poslanci sa rozhodli schváliť spolufinancovanie tohto projektu.

Na Mestskej krytej plavárni v Žiline je naplánovaná rekonštrukcia technologických zariadení pre ohrev a filtráciu bazénových vôd. Táto technológia je už v zlom technickom stave, hoci sa pravidelne opravuje. Hrozí havária, ktorú si pri súčasnom plnom využití plavárne nemôže mesto dovoliť. Rekonštruovať sa budú výmenníkové stanice, filtre, čerpadlá a technologické rozvody. Odhadovaná cena projektu je 1 200 000 eur. Nový systém umožní väčší komfort pri údržbe bazénov, rýchlejšie nahrievanie vody a zabezpečí bezpečnejšiu a udržateľnú prevádzku. Dôjde aj k čiastočnému zníženiu energetickej náročnosti.

Poslanci mestského zastupiteľstva uznesením schválili odpredaj pohľadávok Žilinskej parkovacej spoločnosti v hodnote 577 003, 60 eura. Táto suma predstavuje 60% zo sumy výberu parkovného z miest prenajatých Žilinskej parkovacej spoločnosti mestom Žilina, ktorú spoločnosť mestu neuhradila a ktorú si mesto uplatňuje na súde.

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *