piatok - 21. júna, 2024
Velka noc na dedine, Šibačka, oblievačka, či zdobenie kraslíc. Veľká noc na dedine prinesie neodmysliteľne veľkonočné zvyky

Šibačka, oblievačka, či zdobenie kraslíc. Veľká noc na dedine prinesie neodmysliteľne veľkonočné zvyky

Tradície a zvyky našich predkov, ktoré sprevádzali veľkonočné obdobie, ešte nie sú minulosťou. Zažiť ich môžete v nedeľu 2. apríla 2023 od 10.00 do 16.00 hod. v Múzeu slovenskej dediny na podujatí Veľká noc na dedine.

V programe o 10.30, 12.30 a 14.30 hod. Vám DFS Malý Lysec z Belej-Dulíc predvedie detské jarné hry. Tradičné predveľkonočné a veľkonočné zvyky – napríklad vynášanie Moreny, prinášanie letečka či tradičnú veľkonočnú šibačku a oblievačku – predstaví FS Lysec z Belej-Dulíc.

Neodmysliteľným symbolom sviatkov Veľkej noci sú zdobené vajíčka. S najčastejšími technikami, ktorými sa zdobili kraslice, sa návštevníci a návštevníčky múzea budú môcť zoznámiť počas programovej nedele a priamo od výrobcov a výrobkýň si ich aj kúpiť.

Okrem kraslíc sú pripravené aj ukážky pletenia korbáčov a predaj a výroba ľudovoumeleckých a remeselníckych výrobkov.

Počas predveľkonočného pôstu sa pri varení nesmeli používať živočíšne tuky. Gazdinky tak boli odkázané na rastlinné oleje. Ako sa v minulosti získaval lisovaním, Vám ukážeme v oravskej olejárni.

Pre malých, ale aj veľkých návštevníkov sú prichystané aj tvorivé dielne, v ktorých si budú môcť vyskúšať svoju šikovnosť pri zdobení kraslíc. Do tvorivej dielne si, prosíme, doneste vlastné vyfúknuté alebo natvrdo uvarené vajíčka.

Organizátor podujatia si vyhradzuje právo na zmenu programu. Podujatie podporilo OZ Jahodnícke háje.

Velka noc na dedine, Šibačka, oblievačka, či zdobenie kraslíc. Veľká noc na dedine prinesie neodmysliteľne veľkonočné zvyky

Zdroj: TS, Milena Kiripolská, SNM

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …