sobota - 20. augusta, 2022
Skameneliny, Skameneliny – Kamenná kronika Zeme
Ilustračné foto: pixabay.com

Skameneliny – Kamenná kronika Zeme

Skameneliny sú odtlačkom dávnych čias. Stopou života, ktorú nezmazali ani milióny rokov. Skameneliny (alebo aj fosílie) sú zvyškom rastlín alebo živočíchov a stôp ich činnosti, ktoré sa zachovali v horninách. Dokumentujú vznik a vývoj života na Zemi. Práve tieto unikátne nálezy môžete vidieť v Múzeu Andreja Kmeťa na výstave Skameneliny – Kamenná kronika Zeme od 29. 6. do 30. 10. 2022. Okrem toho sa dozviete viac o vzniku fosílií, ich zachovaní, spôsoboch výskumu či o vývoji života na Zemi.

Výstava je rozdelená na dve časti, pričom prvú tvorí panelová časť, v rámci ktorej sa oboznámite s pojmom geológia a spôsobmi výskumu. Ďalej sa naučíte o vzniku fosílií, ich zachovaní a preskúmate najznámejšie paleontologické náleziská na svete. Keďže sú fosílie akýmsi záznamom o vývoji Zeme a života na nej, dozviete sa viac aj o vývojových štádiách našej planéty.

Záver panelovej časti poskytuje informácie o systematickom rozdelení rastlín a živočíchov do jednotlivých kmeňov, tried či podtried s predstaveným typických zástupcov pre jednotlivé obdobia.

Hlavnou časťou výstavy je prezentácia skamenených rastlín a živočíchov v rôznom stupni ich zachovania tak, ako ich zberateľ alebo odborník môže nájsť v prírode. Pre jednoduchšiu predstavu budú prezentované trojrozmerné predmety – fosílie z každej dostupnej systematickej skupiny.

Na výstave si pozriete rôzne druhy zachovania listov alebo celých častí stromov v rozmanitých druhoch hornín. Z fauny bezstavovcov budú prezentované schránky veľkých dierkavcov (dnes sú to mikroskopické živočíchy), ulitníkov, lastúrnikov, ramenonožcov, amonitov, belemnitov, ježoviek, koralov, trilobitov a mnohých ďalších skupín. Stretnete sa aj s najstaršími skamenelinami z územia Slovenska.

Zo stavovcov budú predstavené predovšetkým pozostatky žralokov, rýb, obojživelníkov, plazov, pravekých nosorožcov a chobotnáčov (aj mamutov) a iných skupín. Osobitne sú predstavené modely rôznych živočíchov, medzi inými aj modely lebky a kostry dinosaurov a model malého mamuta – Žofky.

Súčasťou výstavy bude súťaž pre deti o hodnotné skameneliny.

Vystavené predmety pochádzajú zo zbierok Slovenského národného múzea v Martine – Múzea Andreja Kmeťa, Slovenského národného múzea – Prírodovedného múzea v Bratislave, Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi, Dúbravského múzea v Bratislave – Dúbravke a zbierok súkromných zberateľov.,

Skameneliny, Skameneliny – Kamenná kronika Zeme

Zdroj: Milena Kiripolska, SNM v Martine

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

HK Martin, Martinskí Rytieri odštartovali prípravu úspešne. Porazili Žilinu

Martinskí Rytieri odštartovali prípravu úspešne. Porazili Žilinu

Hokejová príprava Martina pred novou sezónou Tipos SHL ligy začala 11.8.2022, úvodným derby zápasom so …