sobota - 18. mája, 2024
kultúrne leto, Žilinské kultúrne leto opäť prinesie do ulíc mesta pestrý kultúrny program

Žilinské kultúrne leto opäť prinesie do ulíc mesta pestrý kultúrny program

V najbližších mesiacoch sa do žilinských ulíc, parkov a na námestia opäť vráti kultúra. Už teraz sa môžu Žilinčania či návštevníci mesta tešiť na rôzne kultúrne, športové podujatia, divadelné predstavenia, premietanie filmov pod holým nebom, hudobné koncerty a festivaly.

Program Žilinského kultúrneho leta je rozmanitý a myslí na všetky vekové kategórie či milovníkov rôznych hudobných i umeleckých žánrov. Okrem tradičných podujatí ako Bažant Kinematograf, Tvorivé remeselné dielne, Deň zdravia či Stredoveký deň, sú pre Žilinčanov a návštevníkov mesta pripravené koncerty v rámci cyklov Mariánske leto, Hudobné stredy s dychovou hudbou či Sláčiky v Parku a festivaly FEST ANČA, Kiosk festival – festival nezávislého slovenského divadla a tanca, Festival seniorov, ako aj festival humoru TAK TI TREBA!

„Verím, že bohatý program Žilinského kultúrneho leta priláka na naše námestia a do parkov množstvo divákov. Pozývam všetkých Žilinčanov i návštevníkov nášho mesta, aby si prišli do Žiliny užiť neopakovateľnú atmosféru a prežili množstvo príjemných zážitkov. Všetkým prajem príjemné letné dni!“ uzavrel primátor mesta Peter Fiabáne.

Žilinské kultúrne leto opäť myslí aj na najmenších. V tohoročnom programe si nájdu obľúbené divadelné predstavenia pre deti, ktoré nahradili detské kino. Sad na Studničkách sa každú stredu od 17.00 hod. premení na divadelné javisko a pre najmenších sú pripravené predstavenia v podaní hercov z Teáter Komika, Kapor na scéne, Sranda Banda či Dua Kyselí Krastafci.

Program Žilinského kultúrneho leta štartuje už v piatok 1. júla, kedy sa o 19.30 hod. na Mariánskom námestí predstaví Sláčikové kvarteto Adventure Strings. V sobotu 2. júla sa Žilinčania môžu zabávať na Trnovských hodoch sv. Juraja v mestskej časti Trnové. Hudobné stredy otvorí 6. júla o 16.30 hod. vystúpenie Dychovej hudby Fatranka v Sade SNP, o 17.00 hod. sa uskutoční prvé zo série divadelných predstavení Detského divadla na Studničkách, v ktorom najmenších poteší Sranda Banda.

Kultúrne leto prinesie aj obľúbený folklórny festival Dožinky, ktorý sa uskutoční v auguste. Návštevníci festivalu si vďaka folkloristom zo súboru Rozsutec a ich hosťom pripomenú tradičné zvyky počas dožiniek.

Veľkým lákadlom, najmä pre priaznivcov športu, budú viaceré športové podujatia. Tešiť sa môžu na  Žilinský triatlonový festival, Beh na Dubeň, Žilinský mestský polmaratón a Žilinskú plaveckú štafetu. Neodmysliteľnou súčasťou konca leta je pre futbalových nadšencov podujatie Sever proti Juhu – Žilinčania sa bavia futbalom. Žilinské športové kluby budú prezentovať svoju činnosť na Burze športových klubov. Po úspechoch rannej jogy v parku, pokračuje táto aktivita aj počas tohtoročného leta. Joga sa bude s certifikovanou lektorkou cvičiť v Parku Ľudovíta Štúra každý utorok a štvrtok ráno o 7.00 hod. a v Lesoparku Chrasť v pondelky a stredy vždy o 7.00 hod.

Program kultúrneho leta dotvárajú partneri, vďaka ktorým je zaručená rozmanitosť podujatí a aktivít: Rosenfeldov palác, Mestská knižnica Žilina, Považské múzeum Žilina, Turistická informačná kancelária Žilina, Stanica Žilina-Záriečie, Nová synagóga, Krajská knižnica Žilina, Považská galéria umenia v Žiline.

Program Žilinského kultúrneho leta, ako aj fotogalériu z podujatí či ďalšie informácie nájdete na: www.kulturneleto.eu.

kultúrne leto, Žilinské kultúrne leto opäť prinesie do ulíc mesta pestrý kultúrny program

Zdroj: Mgr. Vladimír Miškovčík, PhD., hovorca mesta Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …