sobota - 20. augusta, 2022
kultúrne leto, Žilinské kultúrne leto opäť prinesie do ulíc mesta pestrý kultúrny program

Žilinské kultúrne leto opäť prinesie do ulíc mesta pestrý kultúrny program

V najbližších mesiacoch sa do žilinských ulíc, parkov a na námestia opäť vráti kultúra. Už teraz sa môžu Žilinčania či návštevníci mesta tešiť na rôzne kultúrne, športové podujatia, divadelné predstavenia, premietanie filmov pod holým nebom, hudobné koncerty a festivaly.

Program Žilinského kultúrneho leta je rozmanitý a myslí na všetky vekové kategórie či milovníkov rôznych hudobných i umeleckých žánrov. Okrem tradičných podujatí ako Bažant Kinematograf, Tvorivé remeselné dielne, Deň zdravia či Stredoveký deň, sú pre Žilinčanov a návštevníkov mesta pripravené koncerty v rámci cyklov Mariánske leto, Hudobné stredy s dychovou hudbou či Sláčiky v Parku a festivaly FEST ANČA, Kiosk festival – festival nezávislého slovenského divadla a tanca, Festival seniorov, ako aj festival humoru TAK TI TREBA!

„Verím, že bohatý program Žilinského kultúrneho leta priláka na naše námestia a do parkov množstvo divákov. Pozývam všetkých Žilinčanov i návštevníkov nášho mesta, aby si prišli do Žiliny užiť neopakovateľnú atmosféru a prežili množstvo príjemných zážitkov. Všetkým prajem príjemné letné dni!“ uzavrel primátor mesta Peter Fiabáne.

Žilinské kultúrne leto opäť myslí aj na najmenších. V tohoročnom programe si nájdu obľúbené divadelné predstavenia pre deti, ktoré nahradili detské kino. Sad na Studničkách sa každú stredu od 17.00 hod. premení na divadelné javisko a pre najmenších sú pripravené predstavenia v podaní hercov z Teáter Komika, Kapor na scéne, Sranda Banda či Dua Kyselí Krastafci.

Program Žilinského kultúrneho leta štartuje už v piatok 1. júla, kedy sa o 19.30 hod. na Mariánskom námestí predstaví Sláčikové kvarteto Adventure Strings. V sobotu 2. júla sa Žilinčania môžu zabávať na Trnovských hodoch sv. Juraja v mestskej časti Trnové. Hudobné stredy otvorí 6. júla o 16.30 hod. vystúpenie Dychovej hudby Fatranka v Sade SNP, o 17.00 hod. sa uskutoční prvé zo série divadelných predstavení Detského divadla na Studničkách, v ktorom najmenších poteší Sranda Banda.

Kultúrne leto prinesie aj obľúbený folklórny festival Dožinky, ktorý sa uskutoční v auguste. Návštevníci festivalu si vďaka folkloristom zo súboru Rozsutec a ich hosťom pripomenú tradičné zvyky počas dožiniek.

Veľkým lákadlom, najmä pre priaznivcov športu, budú viaceré športové podujatia. Tešiť sa môžu na  Žilinský triatlonový festival, Beh na Dubeň, Žilinský mestský polmaratón a Žilinskú plaveckú štafetu. Neodmysliteľnou súčasťou konca leta je pre futbalových nadšencov podujatie Sever proti Juhu – Žilinčania sa bavia futbalom. Žilinské športové kluby budú prezentovať svoju činnosť na Burze športových klubov. Po úspechoch rannej jogy v parku, pokračuje táto aktivita aj počas tohtoročného leta. Joga sa bude s certifikovanou lektorkou cvičiť v Parku Ľudovíta Štúra každý utorok a štvrtok ráno o 7.00 hod. a v Lesoparku Chrasť v pondelky a stredy vždy o 7.00 hod.

Program kultúrneho leta dotvárajú partneri, vďaka ktorým je zaručená rozmanitosť podujatí a aktivít: Rosenfeldov palác, Mestská knižnica Žilina, Považské múzeum Žilina, Turistická informačná kancelária Žilina, Stanica Žilina-Záriečie, Nová synagóga, Krajská knižnica Žilina, Považská galéria umenia v Žiline.

Program Žilinského kultúrneho leta, ako aj fotogalériu z podujatí či ďalšie informácie nájdete na: www.kulturneleto.eu.

kultúrne leto, Žilinské kultúrne leto opäť prinesie do ulíc mesta pestrý kultúrny program

Zdroj: Mgr. Vladimír Miškovčík, PhD., hovorca mesta Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

HK Martin, Martinskí Rytieri odštartovali prípravu úspešne. Porazili Žilinu

Martinskí Rytieri odštartovali prípravu úspešne. Porazili Žilinu

Hokejová príprava Martina pred novou sezónou Tipos SHL ligy začala 11.8.2022, úvodným derby zápasom so …