piatok - 19. apríla, 2024
, Školy privítali olejkárov
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Školy privítali olejkárov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine s finančným prispením Ministerstva kultúry SR a Žilinského samosprávneho kraja pripravilo projekt TRAKTY II. – Cesty turčianskych olejkárov, ktorým nadväzuje na úspešný projekt TRAKTY I. z roku 2014. Projekt vychádza zo silnej olejkárskej tradície v regióne Turiec a organizátori si pri jeho zrode dali za úlohu pripomenúť, ale najmä priblížiť žiakom základných škôl bohatú históriu olejkárstva v našom regióne.

V dňoch 27. a 28. októbra 2015 zavítali do vybraných „olejkárskych“ obcí nášho  regiónu – Kláštor pod Znievom, Valča a Blatnica – aby odprezentovali cyklus prednášok spojených s besedami a prezentáciou olejkárskeho dokumentu z dielne Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine: „Olejkári z Turca“.

V úvode programu odlektoroval prednášku vyštudovaný historik Radoslav Pančík. Účastníkom ozrejmil, že olejkárstvo zaznamenalo najväčší rozmach v období od prvej polovice 18. storočia do druhej polovice 19. storočia. Najznámejšie bolo turčianske olejkárstvo, ktoré pravdepodobne založili jezuiti v Kláštore pod Znievom, odkiaľ sa šírilo do okolitých obcí a následne do celého Turca.

Záver programu bol venovaný vyhláseniu začiatku súťaže žiakov základných škôl z vybraných obcí Turca. Tí môžu vo forme výtvarných prác a fotografií zdokumentovať olejkárske domy, ďaleké cesty olejkárov či predmety s nimi späté.

Výsledky súťaže budú vyhlásené v rámci záverečného slávnostného programu, ktorý sa uskutoční 25. novembra 2015 o 10.00 h v Kultúrnom dome vo Valči. Súčasťou programu bude  napr. výstava obsahujúca výtvarné a fotografické diela či záverečná powerpointová prezentácia realizovaného terénneho výskumu spojená s kvízom a hudobno-dramatickým programom o olejkároch, ich zručnostiach, živote a cestách v podaní žiakov z olejkárskych obcí.

Autor: Monika Ondrušová/manažér ZUČ, TKS v Martine
Foto: TKS v Martine

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *