sobota - 1. októbra, 2022
, Školy privítali olejkárov
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Školy privítali olejkárov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine s finančným prispením Ministerstva kultúry SR a Žilinského samosprávneho kraja pripravilo projekt TRAKTY II. – Cesty turčianskych olejkárov, ktorým nadväzuje na úspešný projekt TRAKTY I. z roku 2014. Projekt vychádza zo silnej olejkárskej tradície v regióne Turiec a organizátori si pri jeho zrode dali za úlohu pripomenúť, ale najmä priblížiť žiakom základných škôl bohatú históriu olejkárstva v našom regióne.

V dňoch 27. a 28. októbra 2015 zavítali do vybraných „olejkárskych“ obcí nášho  regiónu – Kláštor pod Znievom, Valča a Blatnica – aby odprezentovali cyklus prednášok spojených s besedami a prezentáciou olejkárskeho dokumentu z dielne Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine: „Olejkári z Turca“.

V úvode programu odlektoroval prednášku vyštudovaný historik Radoslav Pančík. Účastníkom ozrejmil, že olejkárstvo zaznamenalo najväčší rozmach v období od prvej polovice 18. storočia do druhej polovice 19. storočia. Najznámejšie bolo turčianske olejkárstvo, ktoré pravdepodobne založili jezuiti v Kláštore pod Znievom, odkiaľ sa šírilo do okolitých obcí a následne do celého Turca.

Záver programu bol venovaný vyhláseniu začiatku súťaže žiakov základných škôl z vybraných obcí Turca. Tí môžu vo forme výtvarných prác a fotografií zdokumentovať olejkárske domy, ďaleké cesty olejkárov či predmety s nimi späté.

Výsledky súťaže budú vyhlásené v rámci záverečného slávnostného programu, ktorý sa uskutoční 25. novembra 2015 o 10.00 h v Kultúrnom dome vo Valči. Súčasťou programu bude  napr. výstava obsahujúca výtvarné a fotografické diela či záverečná powerpointová prezentácia realizovaného terénneho výskumu spojená s kvízom a hudobno-dramatickým programom o olejkároch, ich zručnostiach, živote a cestách v podaní žiakov z olejkárskych obcí.

Autor: Monika Ondrušová/manažér ZUČ, TKS v Martine
Foto: TKS v Martine

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Odkazy III., Odkazy III. koncert venovaný spomienke na Alicu Masarykov je za nami. Ako sa vydaril?

Odkazy III. koncert venovaný spomienke na Alicu Masarykov je za nami. Ako sa vydaril?

Dňa 17. septembra 2022 sa v rámci projektu Odkazy III. uskutočnil koncert klasickej hudby venovaný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *