streda - 28. februára, 2024
, Sliepka: veselo i vážne o živote hercov v súkromí

Sliepka: veselo i vážne o živote hercov v súkromí

Slovenské komorné divadlo v Martine (SKD) otvorilo vo štvrtok 26. januára svoj priestor hosťujúcemu Divadlu Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena, ktoré sa martinským divákom predstavilo s kultovou ruskou komédiou Nikolaja Koljada „Sliepka“.  

Originálna súčasná komédia s nostalgickým prifarbením z pera celosvetovo uznávaného divadelného tvorcu vychádza z najlepších tradícií ruskej dramatickej školy smiechu cez slzy. V pikantnom príbehu z vidieckeho divadla, v ktorom sa prudko a nečakane striedajú lesk a bieda, či láska a nenávisť, rezonujú aj drsnejšie tóny a dilema, do akej miery sme skutočne odhodlaní ne/vykročiť za vlastnými snami a šťastím.

Zvolenskú „Sliepku“ od Nikolaja Koljadu v preklade Jany Juráňovej upravil a zrežíroval Michal Ďuriš, vďaka ktorému sa repertoár divadla obohatil o kultovú ruskú klasiku. Podľa jeho slov ide o hru, pri ktorej divák nemá čas premýšľať, pretože ho vtiahne a stáva sa jej súčasťou. Prečo hru vníma skôr ako tragikomédiu a prečo sa oplatí ju vidieť nám bližšie predstavil režisér Michal Ďuriš v rozhovore.

Michal Ďuriš, ktorý pri tejto inscenácií vystupoval v úlohe režiséra sa nám zveril, ktorá postava mu je ako hercovi blízka, s ktorou by sa dokázal na javisku stotožniť. A porozprával aj o citlivej slovanskej duši, vďaka ktorej sú pre nás ruské hry príťažlivejšie.

Čo všetko sa môže stať, keď sa v nevhodnej chvíli pokúsite prebudiť mladú konkurentku, aby ste jej položili nemiestne otázky? Na vlastnej koži sa o tom presvedčí „prvá dáma“ Doščatovského dramatického divadla Alla, keď za záhadných okolností navštívi „vychádzajúcu hviezdičku“ Nonnu. „V súkromí si nemyslím, že takto reagujem, aj keď mám občas taký excentrický prejav, ale nie je to môj spôsob riešenia konfliktov a problémov,“ prezradila herečka Iveta Marcineková, ktorá v predstavení stvárňuje temperamentnú Allu. Marcineková nám bližšie predstavila aj svoj pohľad na hru, ktorú napriek divadelnému prostrediu vníma primárne ako hru vzťahovú.

Viac informácií o inscenácií a jej reprízach nájdete na stránke Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene.

zdroj: djgt.sk

foto: zdroj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *