nedeľa - 19. mája, 2024
, Slovenské komorné divadlo v Martine odohralo najdlhšie predstavenie na Slovensku

Slovenské komorné divadlo v Martine odohralo najdlhšie predstavenie na Slovensku

V sobotu, 11. júna, si prišli všetci milovníci divadla na svoje. Slovenské komorné divadlo v Martine prakticky na záver divadelnej sezóny uviedlo hru www.narodnycintorin.sk. Nešlo však o klasickú hru, ale o sériu všetkých piatich častí, ktoré divadlo hralo počas celej sezóny. Dohromady tak malo predstavenie 8 hodín a 30 minút, čím dosiahlo slovenský rekord. 

Autorský projekt režiséra Doda Gombára svojou poetikou nadväzuje na Kuba, Štúrovcov či Nový život. Ambíciou martinského divadla je predstaviť divákom sitkom, divadelný žáner na Slovensku známy skôr z televíznej obrazovky ako z javiska. Pilotná časť nás zavedie na martinský Národný cintorín, kde sa stretli na poslednom odpočinku najväčšie osobnosti národného života, ale aj množstvo bezmenných postáv a postavičiek, dokonca aj jeden náhodou zahrabaný pes…Významnú zložku sitkomu tvorí autorská hudba Daniela Heribana, Mareka Geišberga a Róberta Mankoveckého.

Dej príbehu sa dotýka dnešnej doby. Podnikavec, s príznačným menom Mazaník, zavedie primátorku Martina na Národný cintorín a odtiaľ do krčmy, aby ju presvedčil o tom, že kvôli diaľnici R3 treba premiestniť zopár hrobov našich osobností. Prebudení dejatelia na to reagujú odchodom na Mestský úrad, kde ich však – pochopiteľne – nik nevidí. Po návrate z krčmy na cintorín sa mierne podgurážená primátorka prepadne do jedného z hrobov a stretáva sa s osobnosťami slovenskej literatúry.

Réžia: Dodo Gombár
Dramaturgia: Róbert Mankovecký
Scéna a kostýmy: Hana Knotková
Hudba: Dano Heriban, Marek Geišberg, Róbert Mankovecký

Účinkujú: Lucia Jašková, Dano Heriban, Zuzana Rohoňová, Marek Geišberg, Karol Čičmanec, Dominik Zaprihač, Nadežda Vladařová, Frantušek Výrostko.

Foto: Miloš Hrabovský, Brano Konečný

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *