Úctu 1,5 miliónom Arménov, ktorých pred 100 rokmi vyvraždili osmanskí Turci, vzdal v duchu ideí Slovenskej národnej strany jej predseda Andrej Danko priamo v Jerevane. V piatok 24. apríla sa zúčastnil v hlavnom meste Arménska na ústrednej pietnej spomienke na genocídu, ktorá vyvrcholila pred sto rokmi.
,,Bol to veľmi silný emotívny pocit, keď som videl úctu, s akou si tragédiu pripomínajú Arméni. Keď k pamätníku Cicernakaberd v Jerevane prúdili tisícky ľudí, veľa mladých. Sto rokov je veľmi krátko v pamäti národa a od Arménov by sme sa mohli učiť mimoriadnej hrdosti na svoju národnú príslušnosť, na svoju vieru,“ povedal po pietnom obrade predseda SNS. ,,Svet by mal hľadať to, čo nás spája, nie to, čo nás rozdeľuje. Inak nastávajú konflikty. Uctenie si tejto tragédie, ktorá sa stala na základe náboženskej neznášanlivosti, spojilo státisíce ľudí v Jerevane vo viere, že nič podobné sa už nestane,“ dodal Andrej Danko.
,,Túto obrovskú tragédiu treba neustále pripomínať, aby sa niečo podobné už nikdy nezopakovalo. Nie je nič horšie, ako vojna náboženstiev, nie je nič horšie, ako nerešpektovanie jeden druhého,“ povedal predseda SNS. ,,Takéto memento je pre nás nesmierne dôležité o to viac, že aj dnes sa dejú vo svete zverstvá na základe náboženského presvedčenia, pričom trpia nevinní..“
Andrej Danko, ktorý sa na pietnej spomienke v Jerevane zúčastnil ako jediný predseda politickej strany zo Slovenska, poukázal na to, že za genocídu označil vyvražďovanie Arménov aj pápež František, či rezolúciou tiež Európsky parlament. Slovenský parlament prijal ešte v novembri 2004 uznesenie, v ktorom uznáva genocídu Arménov v roku 1915 a považuje tento čin za zločin proti ľudskosti. Predseda SNS však vyslovil ľútosť, že v Jerevane chýbal slovenský prezident. ,,S Arménskom máme veľmi dobré vzťahy, navyše Slovensko ako jeden z mála štátov uznalo vyvražďovanie Arménov pred sto rokmi za genocídu. Arméni by v tejto súvislosti určite ocenili, keby v Jerevane pri 100. výročí genocídy bol aj najvyšší slovenský predstaviteľ.“
V Jerevane si obete genocídy uctili francúzsky prezident Francois Hollande, ruský prezident Vladimir Putin, hlava Srbska Tomislav Nikolič, či cyperský prezident Nikos Anastasiades. ,,Byť len niekoľko metrov od najsilnejších mužov planéty robí veľmi silný dojem,“ dodal na margo prezidentov veľmocí, Francúzska a Ruska. Arménov Turci vyvraždili pre ich odmietanie konvertovať na islam. Arménsko je pritom najstaršou kresťanskou krajinou na svete. Kresťanstvo totiž vyhlásili za štátne náboženstvo už v roku 301.