štvrtok - 30. novembra, 2023
, Štúr vycestoval do Eisenstadtu, čaká ho aj Viedeň

Štúr vycestoval do Eisenstadtu, čaká ho aj Viedeň

Výstavu Jar slovenského národa, venovanú životu a dielu Ľudovíta Štúra, ktorého 200. výročie narodenia si pripomenieme v októbri, priblížila Slovenská národná knižnica (SNK) obyvateľom rakúskeho Eisenstadtu. Verejnosti je prístupná do 12. mája, potom „vycestuje“ do  priestorov Slovenského inštitútu vo Viedni.

Účinkovanie Ľ. Štúra a jeho generácie v polovici 19. storočia bolo vyvrcholením národných a kultúrnych úsilí v období slovenského národného obrodenia a stalo sa medzníkom a základným východiskom ďalšieho literárneho a národno-kultúrneho vývinu na Slovensku,“ zdôraznil na slávnostnej vernisáži Augustín Maťovčík, autor výstavy a zároveň riaditeľ Odboru správy a výskumu pôvodných prameňov  SNK. Výstavu otvorila Alena Heribanová, riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni.

Výstava je výsledkom spolupráce medzi Slovenskou národnou knižnicou, Slovenským inštitútom vo Viedni a Honorárnym konzulátom pre Spolkovú republiku Burgenland v Eisentadte. Nadväzujúc na minuloročnú expozíciu Slovenský Sokrates Adam František Kollár, ktorá sa v Rakúsku stretla s pozitívnym ohlasom, SNK pokračuje v medzinárodných projektoch, ktorých cieľom je šíriť slovenskú knižnú a literárnu kultúru v stredoeurópskom kultúrnom priestore.

Autor: Katarína Mažáriová, SNK MArtin

Foto: Viera Hatarová, SNK Martin

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *