pondelok - 26. septembra, 2022
, Do fondov SNK vlani pribudlo vyše 28-tisíc kníh. Čo hovoria ďalšie čísla?

Do fondov SNK vlani pribudlo vyše 28-tisíc kníh. Čo hovoria ďalšie čísla?

Do fondov Slovenskej národnej knižnice (SNK) pribudlo vlani 28.225 knižných jednotiek a na konci roka 2017 deponovala 3,35 milióna knižných jednotiek. Po verejnom odpočte o tom informovala hovorkyňa SNK Katarína Štefanides – Mažáriová.

Zoskenovali desaťtisíce objektov

Doplnila, že SNK mala vlani 8.362 aktívnych užívateľov, 303 zamestnancov, z toho 218 žien, priemerný vek zamestnanca bol 45,61 roka. „SNK sa sústredila v roku 2017 najmä na rozvoj zahraničnej spolupráce a systematické digitalizovanie svojich fondov. V Katalógu digitálnej knižnice SNK úspešne sprístupnila 169.570 zdigitalizovaných periodík a vytvorila scenár pripravovanej novej stálej expozície Literárneho múzea SNK,“ uviedla hovorkyňa knižnice.

Po ukončení národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív sa SNK vlani sústredila na zvládnutie jeho udržateľnosti. „Pozitívne hodnotím, že sme opäť prekročili niektoré záväzné ukazovatele. Podarilo sa nám zoskenovať 47.892 objektov rôzneho typu, čo bolo o 18,4 percenta viac, ako sme plánovali,“ doplnila generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová s tým, že SNK kompletne pripravila a očistila 52.790 objektov, čo bolo o 22 percent nad rámec plánu.

Dostanete sa k nim ihneď

Plnotextové verzie zdigitalizovaných objektov sprístupňuje SNK podľa Štefanides – Mažáriovej pre širokú verejnosť v Katalógu digitálnej knižnice (dikda.snk.sk). „Používatelia už nemusia čakať, kým sa fyzický dokument prinesie z depozitu, k tisícom zdigitalizovaných objektov sa dá dostať ihneď. V roku 2017 SNK sprístupnila ďalších 169.570 plnotextovo spracovaných periodických digitálnych objektov (noviny a časopisy) a 59.048 analyticky spracovaných novín a časopisov,“ vysvetlila hovorkyňa SNK.

Pre bežného čitateľa to znamená, že má dostupných takmer 638.000 nových článkov z odborných a vedeckých časopisov a zborníkov. Pravidelne pribúdali do katalógu aj nové knihy, zaujímavé fotografie či iné objekty, o ktorých sme informovali na sídelnom webe a sociálnych sieťach. Takže, keď hovoríme o počte výpožičiek, ktoré zrealizovali užívatelia SNK, musíme do čísla 159.614 výpožičiek zahrnúť aj 18.189 digitálnych výpožičiek,“ uzavrela Štefanides – Mažáriová.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Fallgrapp, Projekt Fest Hudobné prinesie do kultúrneho centra Barmuesum koncert Fallgrapp

Projekt Fest Hudobné prinesie do kultúrneho centra Barmuesum koncert Fallgrapp

Príďte si užiť večer plný kvalitnej hudby! V piatok 16.9. o 20:00 sa “Muskom” rozozvučí …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *