utorok - 16. apríla, 2024
, Do fondov SNK vlani pribudlo vyše 28-tisíc kníh. Čo hovoria ďalšie čísla?

Do fondov SNK vlani pribudlo vyše 28-tisíc kníh. Čo hovoria ďalšie čísla?

Do fondov Slovenskej národnej knižnice (SNK) pribudlo vlani 28.225 knižných jednotiek a na konci roka 2017 deponovala 3,35 milióna knižných jednotiek. Po verejnom odpočte o tom informovala hovorkyňa SNK Katarína Štefanides – Mažáriová.

Zoskenovali desaťtisíce objektov

Doplnila, že SNK mala vlani 8.362 aktívnych užívateľov, 303 zamestnancov, z toho 218 žien, priemerný vek zamestnanca bol 45,61 roka. „SNK sa sústredila v roku 2017 najmä na rozvoj zahraničnej spolupráce a systematické digitalizovanie svojich fondov. V Katalógu digitálnej knižnice SNK úspešne sprístupnila 169.570 zdigitalizovaných periodík a vytvorila scenár pripravovanej novej stálej expozície Literárneho múzea SNK,“ uviedla hovorkyňa knižnice.

Po ukončení národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív sa SNK vlani sústredila na zvládnutie jeho udržateľnosti. „Pozitívne hodnotím, že sme opäť prekročili niektoré záväzné ukazovatele. Podarilo sa nám zoskenovať 47.892 objektov rôzneho typu, čo bolo o 18,4 percenta viac, ako sme plánovali,“ doplnila generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová s tým, že SNK kompletne pripravila a očistila 52.790 objektov, čo bolo o 22 percent nad rámec plánu.

Dostanete sa k nim ihneď

Plnotextové verzie zdigitalizovaných objektov sprístupňuje SNK podľa Štefanides – Mažáriovej pre širokú verejnosť v Katalógu digitálnej knižnice (dikda.snk.sk). „Používatelia už nemusia čakať, kým sa fyzický dokument prinesie z depozitu, k tisícom zdigitalizovaných objektov sa dá dostať ihneď. V roku 2017 SNK sprístupnila ďalších 169.570 plnotextovo spracovaných periodických digitálnych objektov (noviny a časopisy) a 59.048 analyticky spracovaných novín a časopisov,“ vysvetlila hovorkyňa SNK.

Pre bežného čitateľa to znamená, že má dostupných takmer 638.000 nových článkov z odborných a vedeckých časopisov a zborníkov. Pravidelne pribúdali do katalógu aj nové knihy, zaujímavé fotografie či iné objekty, o ktorých sme informovali na sídelnom webe a sociálnych sieťach. Takže, keď hovoríme o počte výpožičiek, ktoré zrealizovali užívatelia SNK, musíme do čísla 159.614 výpožičiek zahrnúť aj 18.189 digitálnych výpožičiek,“ uzavrela Štefanides – Mažáriová.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *