štvrtok - 22. februára, 2024
, SSC zastavila práce na moste v Martine a objednala doplnkovú diagnostiku
Ilustračné foto

SSC zastavila práce na moste v Martine a objednala doplnkovú diagnostiku

Ďalší postup prác na moste na ceste I/18 v Martine-Priekope, na ktorom boli pozastavené z dôvodu značného poškodenia betónov na spodnej stavbe, určí Slovenská správa ciest (SSC) na základe záverov diagnostiky a ekonomického porovnania.

Podľa hovorkyne SSC Lucie Karelovej, výsledky záverov diagnostiky by mali byť do konca tohto roka. Prezident Stavebnej komory Slovenskej republiky (SKSR) Ivan Pauer upozornil, že v posledných dňoch sa objavili závažné problémy s konštrukciou Mosta SNP v Bratislave a rekonštruovaného mosta v Martine. Ten má podľa neho výrazne väčšie poškodenia, ako predpokladal projekt, na základe ktorého bola vysúťažená jeho obnova. „Pre životnosť a bezpečnosť mostov sú mimoriadne dôležité pravidelné odborné obhliadky všetkých konštrukčných častí. Tie totiž znižujú riziká kolíznych stavov mostov a tiež znižujú technickú a finančnú náročnosť generálnych opráv. Stavebná komora v tejto súvislosti opätovne poukazuje na ďalšiu dieru v slovenskej legislatíve pre stavebníctvo – na chýbajúce odstupňovanie projektovej prípravy. Ale hlavne na chýbajúcu zákonom upravenú povinnú kontrolu projektovej dokumentácie pred podaním na stavebné konanie, do výberového alebo verejného obstarávania, hlavne však pred začatím stavebných prác. Kontrolou projektu by sa určite predišlo pozastaveniu výstavby pre jeho chyby a tiež by sa predišlo oddialeniu termínu ukončenia prác so zvýšením pôvodnej ceny,“ podotkol prezident SKSR.

Podľa neho viac ako dve desiatky rokov na Slovensku chýba systém, kontrola a poriadok v stavebníctve. Od projektovej prípravy až po odovzdanie stavby. „Aj preto tu teraz máme rastúci trend problémov s bezpečnosťou mostov, s budovami aj v štátnom vlastníctve. Nazdávame sa, že je skutočne najvyšší čas správať sa k mostom, cestám, verejným budovám a vôbec k stavbám infraštruktúry konečne zodpovedne. Stavby treba pravidelne odborne kontrolovať, udržiavať a opravovať, aby nám bezpečne slúžili. Zvlášť, keď sa slovenskej ekonomike výborne darí,“ dodal Pauer.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …