utorok - 18. júna, 2024
, SSD: Počas poslednej kalamity bolo bez elektriny vyše stotisíc odberateľov
Foto: SSD

SSD: Počas poslednej kalamity bolo bez elektriny vyše stotisíc odberateľov

Škody na energetických zariadeniach Stredoslovenskej distribučnej dosahujú takmer dvestotisíc eur. Elektrikári spravili k poruchám na vysokom napätí viac ako 70 výjazdov.

Ak nie traktor, tak kôň

Energetici zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD) vyčíslili škody spôsobené päťdňovou kalamitou od 13. do 17. januára celkovo na 195-tisíc eur. V dôsledku hustého sneženia a silného vetra zostalo v spomínaných dňoch bez elektriny viac ako 110-tisíc odberateľov. Započítavajú sa iba výpadky dlhšie ako tri minúty. K väčšine porúch na elektrických vedeniach došlo na Kysuciach, Orave, Liptove a Považí.

Dispečeri zo SSD zaznamenali dokopy 116 výpadkov na úrovni vysokého napätia (22-tisíc voltov), pričom 74 z nich si vyžadovalo výjazd elektrikárov. Na vedeniach nízkeho napätia (400 voltov) došlo k viac ako 200 poruchám. „Počas kalamity sme mali v teréne desiatky pracovníkov údržby a desiatky mechanizmov. Pomáhali im aj kolegovia z divízie stavebnomontážnej činnosti a externí pracovníci. V špičke sme mali v teréne viac ako 150 mužov. Najčastejšími dôvodmi výpadkov boli pretrhané vodiče, poškodené stĺpy a izolátory. Vážnym problémom bolo, tak ako vždy pri kalamitách, že k mnohým poruchám došlo na odľahlých miestach. Vysoká vrstva snehu či strmé svahy komplikovali nielen odstraňovanie porúch, ale už ich vyhľadávanie. Najhoršie boli na tom lokality, kde sme sa potrebovali dostať s ťažkou technikou,“ zhrnul riaditeľ divízie Prevádzky a údržby SSD, Radomír Rajčáni.

V priebehu niekoľkých dní padlo pod váhou ťažkého snehu na elektrické vedenia v správe SSD viac ako 200 stromov. Na extrémne počasie boli doslova prikrátke aj ochranné pásma. Preto došlo k pretrhnutiu vodičov na sto rozličných miestach. Škodu dovŕšilo zhruba 50 pokazených izolátorov a 20 poškodených stĺpov. Zaujímavosťou bolo, že v niektorých prípadoch bola bezmocná aj moderná technika. Údržbári sa preto mohli spoľahnúť len na svoje fyzické zdatnosti. V lese nad kysuckou obcou Nesluša im pomáhal aj ťažný kôň.

Tridsaťosem hodín

Vďaka maximálnemu nasadeniu pracovníkov SSD sa väčšinu porúch podarilo odstrániť v priebehu niekoľkých hodín. Niektoré však riešili aj dlhšie. Hlavne kvôli nepriaznivým okolnostiam, ale aj vlastnej bezpečnosti. Najdlhší výpadok pocítili desiatky obyvateľov Dolnej Marikovej v okrese Považská Bystrica. Energetici ich nemohli zásobovať elektrinou z inej napájacej vetvy, preto museli čakať na odstránenie poruchy, čo trvalo 38 hodín.

Kalamita a poruchy pritom nezamestnávali len chlapov v teréne. Riešenie mimoriadnej situácie by sa nezaobišlo bez nepretržitého riadenia distribučnej siete zo žilinského dispečingu či podpory zo odboru dopravy, nákupu materiálu či skladovania. „V takýchto situáciách nie je nasadenie dispečerov o nič menšie ako nasadenie ľudí vonku na stĺpoch. Vždy sa snažia čo najrýchlejšie reagovať na vzniknuté výpadky a hľadajú spôsob, ako odberateľom obnoviť prúd. Okrem toho musia korigovať práce elektrikárov v teréne, za ktorých bezpečnosť sú spoluzodpovední. Musia urobiť veľa rozhodnutí v krátkom čase bez toho, aby urobili chybu. Mohla by mať fatálne následky. K tomu všetkému treba pripočítať stovky telefonátov na poruchovú linku,“ opísal atmosféru na operatívnom dispečingu jeho riaditeľ Július Bodor.

Zdroj a foto: SSD

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …