pondelok - 22. júla, 2024
, Stav a rozvoj školstva v Turčianskych Tepliciach posúdi samostatná komisia

Stav a rozvoj školstva v Turčianskych Tepliciach posúdi samostatná komisia

Zriadením samostatnej komisie reaguje radnica v Turčianskych Tepliciach na situáciu ohľadom osemročného gymnázia ako organizačnej zložky Spojenej školy, ktoré budúci školský rok pre novelizáciu zákona neotvorí prvý ročník.

Zriadenie komisie odobrili teplickí poslanci na svojom poslednom rokovaní koncom apríla.

„Zriadenie komisie reaguje na množiace sa požiadavky, názory a aktivity zástupcov rodičov niektorých žiakov a zamestnancov škôl súvisiace s ďalšou podobou Spojenej školy v Horných Rakovciach,“ skonštatovala pred časom vedúca kancelárie primátora Viera Rusková.

Táto komisia by mala podľa nej navrhnúť celkovú koncepciu školstva v meste a predložiť riešenia, ktoré budú najviac zohľadňovať odborné názory učiteľov, priania rodičov a možnosti mesta.  Komisia pri mestskom zastupiteľstve pre vypracovanie návrhu koncepcie rozvoja a trvalej udržateľnosti školstva v meste Turčianske Teplice v rámci škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta bude dočasná. Konkrétne zabezpečí podrobné rozpracovanie možných riešení ďalšieho fungovania školského systému v meste s ohľadom na aktuálnu situáciu, prehodnotí organizačnú štruktúru školského systému s dôrazom na zachovanie a ďalšie zvyšovanie kvality vzdelávania a výchovy, tiež vypracuje návrh efektívneho nakladania financií vo vzťahu k rozpočtu mesta, aby tento zohľadňoval i možnosti ďalšieho rozvoja školstva. Ďalej vypracuje informačnú a propagačnú stratégiu, ako motivovať žiakov o štúdium na gymnáziu. Podľa návrhu by mala komisia koncepciu vypracovať do 30. júna.

Mesto boj nevzdáva

Teplické gymnázium zasiahla novela školského zákona, podľa ktorej sa pri rozhodovaní o otvorení nového ročníka musí zohľadniť päťpercentná kvóta populačného ročníka piatakov v územnej pôsobnosti školy. Na základe nej nemôže škola prijať ani jedného žiaka. Mesto sa voči rozhodnutiu odvolalo i na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR, proti zamietavému stanovisku podalo protest v rámci mimoodvolacieho konania. Je presvedčené, že ich gymnázium bolo poškodené metodikou výpočtu päťpercentného kvóra. Iba v Žilinskom kraji totiž podľa neho počítali päťpercentnú populáciu žiakov v rámci okresu a nie z celej populácie kraja, ako to urobili inde na Slovensku.

MŠVVŠ SR v reakcii odmietlo, že by žilinský okresný úrad nerešpektoval metodiku päťpercentného kvóra. Zo štatistiky okresného úradu podľa neho vyplýva, že päť percent zo stavu populácie žiakov piateho ročníka základných škôl v Žilinskom kraji tvorí 343 žiakov, z toho v okrese Turčianske Teplice ide o šesť detí. Rezort školstva tiež ďalej argumentoval, že nízke počty žiakov mala škola aj v minulých školských rokoch. Samospráva zachovanie gymnázia odôvodňuje tým, že je historickým pokračovateľom jednej z prvých škôl tohto typu na Slovensku v Kláštore pod Znievom, záujem rodičov, ale aj žiakov o štúdium tiež podľa nej stúpa, pozitívom majú byť i výsledky monitoringu piatakov, ako i výučba. Deti, ktoré navštevovali 5.Z v Horných Rakovciach, ktorá je nultým ročníkom pre gymnázium, by mali pokračovať ako 6.Z v priestoroch Spojenej školy.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *