sobota - 1. októbra, 2022
, Sťažnosti, problémy, kritika i pochvala. Náčelník MsP vo Vrútkach zriadil diskusiu s občanmi

Sťažnosti, problémy, kritika i pochvala. Náčelník MsP vo Vrútkach zriadil diskusiu s občanmi

Na verejný poriadok a samotnú bezpečnosť občanov dohliada predĺžená ruka mestského úradu – členovia tímu mestskej polície. Na lepšiu spoluprácu medzi občanmi a políciou uskutočnil nový náčelník mestskej polície vo Vrútkach Michal Migát verejnú diskusiu.

V stredu 24. júna sa konala verejná diskusia vo Vrútkach s náčelníkom MsP Michalom Migátom. Okrem náčelníka prišli zodpovedať zvedavé otázky prítomných aj poslanci Peter Stankoviansky (poslanec MsZ, predseda komisie kultúry) a Jozef Gorcovský (poslanec MsZ, predseda komisie verejného poriadku, cestovného ruchu). Hlavným cieľom samotnej diskusie bola vzájomná komunikácia medzi zástupcom mestskej polície a ľudí s ich sťažnosťami ohľadom verejného poriadku či bezpečnosti v meste. Náčelník polície vidí potrebu byť čo najbližšie k občanom. Podľa jeho slov práve oni najlepšie vedia o prebiehajúcich problémoch, ktoré je potrebné v meste riešiť.

Náčelník mestskej polície bude na základe získaných námetov či kritiky lepšie pripravovať svojich policajtov do ulíc. Od svojich policajtov vyžaduje aby dokázali adekvátne reagovať na určité situácie a vedeli riešiť rýchlo a korektne vyskytnuté problémy. Najčastejšími témami stredajšej diskusie boli psíčkari, cyklisti, kritické parkovanie v meste a nakoniec vandalizmus zo strany rómskych spoluobčanov na ul. Kafendová vo Vrútkach. Vzhľadom na rozrastajúci sa počet psov v meste a s tým spojený problém s exkrementami, chcú v spolupráci s mestom v budúcnosti pre väčšiu kontrolu majiteľov psov zainvestovať do informačného systému, kde bude zhromaždená celková databáza obyvateľov a ich štvornohých miláčikov.

Ďalším problémom v meste sú značky o zákaze vjazdu cyklistov na pešiu zónu vo Vrútkach. Miestni ako aj turisti sa dostávajú vo viacerých prípadoch kvôli tomu do problémov s mestskou políciou. Tento nápad však bol počas diskusie dosť diskutabilný, keďže je tu záujem aj o bezpečnosť chodcov, a práve v tých miestach dosť často dochádzalo k menším nehodám. Ako sám náčelník MsP prezradil, chcú rokovať o zrušení týchto značiek v týchto miestach ako aj pri chodníku pozdĺž rieky Turiec, kde zaznel návrh o nakreslení stredovej čiare, ktorá bude rozdeľovať časť chodcov od cyklistov.

Nechýbala ani problematika ohľadom rómskych neprispôsobivých občanov na Kafendovej ulici. Mnoho občanov žijúcich v danej lokalite musia každý deň čeliť rôznym, často krát nie veľmi ľahkým situáciám. Migát sa rozhodol o spoluprácu s dvoma policajtmi školenými práve na prácu s rómskymi komunitami. „Ide o policajtov referentov špecialistov pre prácu v komunitách z OR PZ Martin, jednou z ich úloh je mať pod dohľadom aj spomínanú ulicu. Veľmi úzko spolupracujeme s nimi takmer každodenne od začiatku minulého týždňa,“ prezradil o rozbehnutom projekte, ktorý ma napomôcť k lepšiemu poriadku v tejto časti.

Michal Migát ako náčelník MsP vo Vrútkach ďalej vyzval svojich občanov, aby nevyvážali nepotrebné veci (nábytok , koberce…) na uvedenú ulicu, čím spôsobujú , že sa tam potom vytvára smetisko, ktoré sa musí na náklady mesta potom likvidovať, v meste Vrútky je na to určený zberný dvor. Lepšiu ochranu občanov mesta chcú zabezpečiť inovovaním a modernizáciou mestského kamerového systému. Momentálne prebieha finančná zbierka s pomocou nej budú môcť zabezpečiť novšie technické zriadenie celého systému.

Prvé stretnutie s občanmi hodnotí Michal Migát pozitívne. „Išlo o prvé stretnutie s občanmi, takže menšiu účasť vidím v tom, že ešte ľudia nie sú zvyknutí chodiť na takéto verejné diskusie . Určite musím toto stretnutie hodnotiť pozitívne , každý podnet , návrh len posúva našu činnosť a veci spojené s ochranou verejného poriadku ďalej a samozrejme našou úlohou je byť čo najbližšie k občanom. Som veľmi rád, že takto spoločnými silami si vieme navzájom odovzdať informácie a pomôcť pri riešení ochrany verejného poriadku v meste Vrútky. Ide o policajtov referentov špecialistov pre prácu v komunitách z OR PZ Martin, jednou z ich úloh je mať pod dohľadom aj spomínanú ulicu. Veľmi úzko spolupracujeme s nimi takmer každodenne od začiatku minulého týždňa,“ dodáva Migát.

Autor: Matej Somr
Foto: autor

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Odkazy III., Odkazy III. koncert venovaný spomienke na Alicu Masarykov je za nami. Ako sa vydaril?

Odkazy III. koncert venovaný spomienke na Alicu Masarykov je za nami. Ako sa vydaril?

Dňa 17. septembra 2022 sa v rámci projektu Odkazy III. uskutočnil koncert klasickej hudby venovaný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *