štvrtok - 18. apríla, 2024
, Stredné Slovensko zasiahla ďalšia energetická kalamita
Foto: FB/Polícia SR-Žilinský kraj

Stredné Slovensko zasiahla ďalšia energetická kalamita

Počas noci spôsobila víchrica v Žilinskom a Banskobystrickom kraji toľko porúch, že energetici opäť vyhlásili kalamitu. Aktuálne je bez elektrickej energie viac ako 23-tisíc odberných miest. Mimo prevádzky je viac ako 260 distribučných trafostaníc.

Na úrovni vysokého napätia evidujú energetici poruchy na tridsiatich šiestich vedeniach. Najviac práce majú elektrikári na Orave, Liptove a Horehroní, ale postihnuté je prakticky celé stredné Slovensko. Paradoxom je, že ide už o tretiu tohtoročnú kalamitu, pričom všetky vypukli vo februári.

Keďže v noci fúkal extrémne silný vietor a na mnohých miestach padali stromy, pohotovostní pracovníci nemohli kvôli bezpečnosti pracovať na odstraňovaní porúch. Ráno už bola poveternostná situácia lepšia, preto vyrazili do terénu všetci dostupní elektrikári a piliari. Na mnohých miestach už prebiehajú opravy vedení, ale stále je dosť takých oblastí, kde treba poškodené miesta ešte len vyhľadať. Ide predovšetkým o ťažko dostupné miesta v odľahlých hornatých oblastiach.

Ak už v priebehu dňa nebude fúkať a poruchy nepribudnú, situácia by sa mala rýchlo zlepšovať a postupne bude bez elektrickej energie čoraz menej domácností. Ako dlho bude trvať odstraňovanie jednotlivých výpadkov je zatiaľ ťažké odhadnúť. Energetici vynakladajú  maximálne úsilie na to, aby to bolo čo najskôr.

Zdroj: Miroslav Gejdoš

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …