sobota - 18. mája, 2024
Rajčianka, Stredoslovenská distribučná zrekonštruuje najstaršiu transformovňu na Slovensku (94r.)

Stredoslovenská distribučná zrekonštruuje najstaršiu transformovňu na Slovensku (94r.)

Najstaršia slovenská transformovňa má 94 rokov a stále funguje. SSD investuje do jej rekonštrukcie päť a pol milióna eur. Hoci rozvodňa zásobuje elektrinou desaťtisíce domácností a firiem, odberatelia nepociťujú vďaka dôslednému plánovaniu práce žiadne obmedzenia.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná (SSD) rekonštruuje v Žiline transformovňu Rajčianka, ktorá je vo viacerých ohľadoch výnimočná. Postavili ju v roku 1929 ako prvú elektrickú stanicu na území Slovenska s technológiou premeny veľmi vysokého napätia (110 kV) na vysoké napätie (22 kV). Vybudovali ju vtedajšie Spojené elektrárne severozápadného Slovenska v areáli, kde už v roku 1925 fungovala na rieke Rajčianka vodná elektráreň s trafostanicou vysokého napätia.

Rozvodňa prešla počas svojej dlhej histórie niekoľkými významnými rekonštrukciami. Súčasná si vyžaduje investíciu vo výške približne päť a pol milióna eur. Zahŕňa výstavbu novej prevádzkovej budovy, výmenu transformátora veľmi vysokého napätia (VVN) na vysoké (VN), zrušenie starej a vybudovanie novej trafostanice na úrovni vysokého napätia, komplexnú výmenu riadiacich a ochranných technológií a tiež doplnenie dvoch záložných motorových generátorov.

Náhradné diely sa zháňajú ťažko

„Rekonštrukciou výrazne zvýšime spoľahlivosť jednotlivých technológií. Väčšina z nich slúžila 25 alebo viac rokov, čo sa začalo postupne prejavovať vo forme porúch. Navyše, na tieto staršie zariadenia sa už ťažko zháňajú náhradné diely a ich údržba je náročná,“ vysvetlil Igor Macúš, vedúci odboru kľúčových projektov v SSD.

Rekonštrukciu rozdelili energetici vzhľadom na jej rozsah a náročnosť na tri etapy. S prvou začali ešte v roku 2021. Koniec akcie odhadujú v prvej polovici tohto roka. Okrem elektromontérov a špecializovaných útvarov SSD sa na nej podieľajú aj štyri dodávateľské spoločnosti. „Všetky práce sme naplánovali a zorganizovali tak, aby odberatelia elektriny nepocítili žiadne obmedzenia. Pracujeme za plnej prevádzky transformovne, čo si vyžaduje maximálnu dôslednosť a vzhľadom na bezpečnosť pri práci aj mimoriadnu zodpovednosť,“ doplnil Macúš.

Zatvorená a napustená plynom

Rozvodňa veľmi vysokého napätia Rajčianka prešla komplexnou rekonštrukciou naposledy v roku 1998. Vtedajšou významnou zmenou bolo jej zapuzdrenie, čiže umiestnenie všetkých dôležitých technológii do uzavretého objektu izolovaného plynom. Na území stredného Slovenska tým získala ďalšie prvenstvo. Jedným z dôvodov zapuzdrenia bola aj jej poloha v obývanej časti mesta, pre transformovne pomerne netypická.

Vzhľadom na to, že aj v súčasnosti je väčšina rozvodní mimo obytných štvrtí a „pod holým nebom“, Rajčianka si stále udržuje svoj status výnimočnosti. Od jej bezchybnej prevádzky závisí distribúcia elektriny pre desaťtisíce odberných miest v Žiline a okolí.

Zdroj: TS, Miroslav Gejdoš, SSD, a.s.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …