nedeľa - 19. mája, 2024
, Svätý Juraj v Trnovom potešil návštevníkov skvelou atmosférou

Svätý Juraj v Trnovom potešil návštevníkov skvelou atmosférou

Trojdňový aprílový festival „Svätý Juraj v Trnovom“, ktorý prebiehal od 24. do 26. apríla, šíril posolstvo, ktoré sa skrýva v jeho názve. Spevom, hudbou, tancom ho oslávili nielen Trnovci, ale neuveriteľné množstvo návštevníkov či už z blízkeho, ale aj ďalšieho okolia. V obciach celého Slovenska je dávnou tradíciou robiť slávnosti a kultúrne podujatia, ktorými si pripomínajú sviatky svätých. Trnovské hody sú venované patrónovi vzácneho dreveného kostolíka, ktorý je zasvätený sv. Jurajovi.

, Svätý Juraj v Trnovom potešil návštevníkov skvelou atmosférouPiatkový podvečer a večer sa niesol v znamení hasičského hodového bálu. Sobota patrila najmä futbalovému turnaju, v ktorom medzi sebou zápolili 4 mužstvá. Víťazom sa stalo mužstvo „Starí páni“. „Trnovský kotlík“ bola súťaž vo varení gulášu, do ktorej sa zapojilo 12 družstiev. Najlepší a najchutnejší navarili domáci hasiči. Divadelný klub Makovice pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline ponúkol detskému divákovi rozprávku „O červenej čiapočke“. O dobrú zábavu sa postarali viacerí účinkujúci a samozrejme nechýbala ani tombola, do ktorej ceny venoval aj náš pán župan, okrem iného  daroval župan (župan daroval župan), cenu dal aj pán primátor mesta Žilina, Kamenárstvo VEKAM  z Trnového a mnohí ďalší sponzori. Nedeľa začínala krojovaným sprievodom od Kostolíka sv. Juraja do Kostola sv. Cyrila a Metoda, kde pokračovala slávnostnou svätou omšou a posvätením erbu Trnového.

, Svätý Juraj v Trnovom potešil návštevníkov skvelou atmosférouPopoludní pred kultúrnym domom robila živú pozvánku Dychová hudba Ministerstva obrany SR a pokračoval program, ktorý otvoril predseda ŽSK Ing. Juraj Blanár, poslanci mestského zastupiteľstva Jozef Juriš a Anton Trnovec. Žilinské mažoretky Diana, Spevácky zbor Máj Mesta Žilina, deti zo ZŠ a MŠ, domáca spevácka skupina Trnovčanka, Divadelný klub Makovice pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline, Helenka Záhradníková a Pavol Kužma vytvorili skvelú atmosféru. Tak, ako každý rok, aj tento rok predseda Žilinského samosprávneho kraja Ing. Juraj Blanár ocenil osobnosti, ktoré sa zaslúžili o rozvoj Trnového, a to p. Vincenta Magoča a In memoriam p. Alojza Daniša. Členky DK Makovice svojím hudobno-slovným pásmom pripomenuli 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra.

Pri príležitosti trnovských hodov bola slávnostne v kultúrnom dome otvorená poslanecká miestnosť. Domáci hasiči, Žilinské mažoretky Diana, Dychová hudba MO SR a všetci zúčastnení sa v spoločnom sprievode presunuli z kultúrneho domu do areálu ZŠ, kde pokračoval kultúrny program až do večerných hodín a zavŕšil sa ohňostrojom. Všetkým, ktorí prispeli k zdarnému priebehu, či už spoluorganizátorom a sponzorom  trnovských hodov, vyslovujeme veľké ďakujeme.

Čo treba Trnovému a všetkým, ktorí sa zúčastnili na tomto podujatí,  priať? Aby Trnové v každej núdzi vedeli roztancovať krpce, rozoznieť javory, rozvoňať kotlíky. Aby každé dieťa okrem Brada Pitta spoznalo na obrázku aj Ľudovíta Štúra, aby boli naše bránky vždy otvorené, aby sme úsmev, ktorý sme tu dostali, vedeli zajtra darovať niekomu smutnému. Nech si každé ráno, keď otvoríme okno a pocítime vôňu pôdy, s hrdosťou spomenieme na tých, ktorí do nej prvýkrát zasiali žitko. Lebo v nich žije naša tradícia.

Toto tradičné podujatie pripravilo Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, Farský úrad Trnové, Kamenárstvo VEKAM Trnové a Urbárske pozemkové spoločenstvo Trnové.

Autor: Anna Lušňáková

Foto: Jozef Abafi

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *